خسارت ۴۰هزار میلیارد ریالی سیلاب خوزستان/ ۱۳انشعاب از کرخه به سمت هورالعظیم بازگشایی شد

تاکنون ۱۳ انشعاب از خروجی های کرخه به سمت تالاب هورالعظیم به منظور تسریع در خروج سیلاب بازگشایی شده است.
کیامرث حاجی زاده، مدیرکل مدیریت بحران خوزستان اعلام کرد: بر اساس برآورد اولیه وقوع سیلاب اخیر در خوزستان تا این لحظه 40 هزار میلیارد ریال خسارت به استان وارد کرده است. این خسارات در بخش های کشاورزی، مسکن شهری و روستایی، عشایر، راه های ارتباطی، معابر شهری، برق، گاز، ماشین آلات و تاسیسات زیربنایی بوده است
وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای مقابله با این سیلاب گفت: بازگشایی 13 انشعاب از خروجی های کرخه به سمت تالاب هورالعظیم به منظور تسریع در خروج سیلاب، احیاء کانال بحره در پایین دست اهواز به منظور انتقال بخشی از سیلاب به تالاب شادگان و کاهش سیلاب ورودی به دارخوین و خرمشهر، شناسایی 513 نقطه بحرانی و ترمیم و استحکام بخشی سیل بندها با کمک بخش های دولتی و خصوصی، پایداری آب غدیر و کانال پای پل و احیاء کانال سلمان با توجه به کدورت رودخانه در هنگام سیلاب از جمله اقدامات صورت گرفته برای مقابله با این پدیده بوده است.


مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان با اشاره به وضعیت بارش و سدها در استان بیان کرد: میانگین بارش از ابتدای سال آبی تاکنون حدود 500 میلی متر بوده که نسبت به سال قبل 275 درصد و نسبت به بلند مدت 70 درصد رشد داشته است. همچنین میزان آورد سدهای استان در سال آبی جاری نسبت به سال قبل 350درصد و نسبت به بلند مدت 65 درصد افزایش داشته است.
وی مجموع کل ظرفیت سدها را 22 میلیارد مترمکعب اعلام کرد و گفت : حدود 97 درصد مخازن این سدها در حال حاضر پرشده است.
شایان ذکر است سیلاب اخیر خوزستان، منجر به پر شدن ظرفیت سد کرخه شده است و با توجه به شرایط بحرانی در پایین دست سد کرخه و خطر آبگرفتگی شهرهای سوسنگرد، هویزه و دشت آزادگان، وضعیت بحرانی در این استان ادامه دارد. از طرفی با توجه به آغاز بارش ها از روزهای آینده، سازمان هواشناسی نسبت به وقوع سیلاب در این استان هشدار داده است و اعلام کرد خوزستان تا پایان هفته آینده نیز در مرحله هشدار سیل باقی می‌ماند.