راه های درمان عفونت گوش

 

راه های درمان عفونت گوش

درمان التهاب گوش ,آنتی بیوتیک برای عفونت گوش خارجی

درمان عفونت گوش

دردهای گوش می تواند ناتوان کننده باشد ، اما همیشه آنتی بیوتیک ها درمان را تضمین نمی کنند. تجویز دستورالعملهای مربوط به عفونت گوش در پنج سال گذشته تغییر کرده است. حتی ممکن است پزشک برای کودک شما آنتی بیوتیک تجویز نکند. اگرچه عفونت گوش در کودکان بیشتر شایع می‌باشد تا بزرگسالان، با این حال بزرگسالان نیز در معرض این عفونت قرار دارند.

درد گوش ممکن است روی یک یا هر دو گوش تأثیر بگذارد ، اما بیشتر اوقات در یک گوش است. ممکن است ثابت باشد یا بیاید و برود و درد ممکن است کسل کننده ، تیز یا سوزاننده باشد. در صورت بروز عفونت گوش ، تب و افت شنوایی موقت ممکن است رخ دهد. كودكان كوچك كه عفونت گوش دارند ،بی قرار و تحريك پذير هستند. آنها همچنین ممکن است گوش خود را مالش دهند.

 

انواع عفونت گوش

سه نوع عفونت یا التهاب گوش وجود دارد که هر کدام از آن‌ها مرتبط با یکی از بخش‌های گوش می‌باشند: گوش داخلی، میانی و خارجی

 

درمان التهاب گوش ,آنتی بیوتیک برای عفونت گوش خارجیدرد عفونت گوش میانی در اثر گرفتگی مایعات در پشت پرده گوش ایجاد می شود

 

علل عفونت گوش :

دلایل احتمالی زیادی برای درد گوش وجود دارد. علل احتمالی نسبتاً شایع عبارتند از:

– پوسیدگی دندان

– عفونت های سینوسی

– جرم گوش

– ورم لوزه

– دندان قروچه

رایج ترین عفونت گوش ، عفونت گوش میانی می باشد.

 

این بیماری با بخش های متورم و آلوده گوش میانی مشخص می شود. درد عفونت گوش میانی در اثر گرفتگی مایعات در پشت پرده گوش ایجاد می شود. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تب

درد داخل گوش

کم شنوایی جزئی

به طور کلی احساس بیماری می کنید

بچه ها و کودکان ممکن است بی قرار باشند و به گوششان دست بزنند.

 

درمان التهاب گوش ,آنتی بیوتیک برای عفونت گوش خارجیافراد معمولاً برای تسکین درد از بسته‌های یخ یا کمپرس گرم استفاده می کنند

 

راههای درمان عفونت گوش :

همه عفونت های گوش باکتریایی نیستند و به داروهای تجویزی نیاز ندارند. در واقع ، شما می توانید با استفاده از روشهای درمانی مانند:

• مسکنهای بدون نسخه

• کمپرس سرد یا گرم

• روغن زیتون

• تمرینات گردن

 زنجبیل

• سیر

• آب اکسیژنه

در اینجا 11 راهکار خانگی برای درمان عفونت گوش آورده شده است.

 

1. مسکن های بدون نسخه :

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) برای کاهش درد ناشی از عفونت گوش به نام اوتیت حاد (AOM) داروهای مسکن بدون نسخه (OTC) مانند ایبوپروفن و استامینوفن را پیشنهاد می کند.

آنها برای استفاده با یا بدون آنتی بیوتیک بی خطر هستند ، اما حتماً دستورالعمل های دوز مصرف را روی برچسب رعایت کنید. این داروها همچنین می توانند به کاهش تب کمک کنند .

در مورد دوز مناسب کودکان ، با پزشک خود صحبت کنید.

 

2. کمپرس سرد یا گرم :

افراد معمولاً برای تسکین درد از بسته‌های یخ یا کمپرس گرم مانند یک پد گرمکن یا دستمال مرطوب استفاده می کنند. همین کار را می توان برای درد گوش انجام داد. این روش برای کودکان و بزرگسالان بی خطر است.

بسته یخ یا کمپرس گرم را روی گوش قرار دهید و بعد از 10 دقیقه کمپرس سرد و گرم را تغییر دهید. اگر گرما یا سرما را ترجیح می دهید ، می توانید فقط از یک کمپرس استفاده کنید.

 

3. روغن زیتون :

استفاده از روغن زیتون برای سردردها یک روش درمانی مردمی است. هیچ مدرک علمی محکمی وجود ندارد که ثابت کند قطره های روغن زیتون در کانال گوش شما می تواند درد گوش را تسکین دهد. اما مطابق آکادمی کودکان آمریکا (AAP) ،ریختن چند قطره گرم روغن زیتون در گوش بی خطر است و می تواند تا حدودی مؤثر باشد .

 

هنوز هم خوب است که ابتدا درباره این روش با پزشک خود صحبت کنید ، مخصوصاً برای کودکان. با استفاده از دماسنج مطمئن شوید که روغن زیتون از دمای بدن شما گرمتر نیست. این به شما کمک می کند تا از سوزش گوش جلوگیری کنید.

 

4. قطره های طبیعی :

قطره های گوش طبیعی از عصاره های گیاهی تهیه می شود. آنها را می توان در داروخانه ها یافت. یک مطالعه اولیه دریافت که قطره های حاوی عصاره های گیاهی می توانند به همان اندازه یا حتی بیشتر از قطره های گوش موثر باشند.

 

درمان التهاب گوش ,آنتی بیوتیک برای عفونت گوش خارجیبرخی از درد گوش ها در اثر فشار در کانال گوش ایجاد می شوند

 

5. بدون فشار بر گوش بخوابید :

برخی از موقعیت های خواب باعث کاهش درد ناشی از عفونت گوش می شوند ، در حالی که برخی از آنها می توانند به تسکین آن کمک کنند. به سمت گوش آسیب دیده را نخوابید.همچنین با استفاده از بالش های اضافی می توانید سر خود بلند کنید. این همچنین می تواند به تخلیه سریعتر گوش کمک کند.

 

6. تمرینات گردن:

برخی از درد گوش ها در اثر فشار در کانال گوش ایجاد می شوند . برای رفع این فشار می توان از تمرینات خاصی در گردن استفاده کرد. تمرینات چرخش گردن بسیار مفید است.

برای انجام تمرینات چرخش گردن ، این مراحل را دنبال کنید:

صاف روی زمین بنشینید.

به آرامی گردن و سر خود را به سمت راست بچرخانید تا سرتان موازی با شانه باشد.

سر خود را به سمت دیگری بچرخانید ، تا سرتان موازی با شانه چپ شما باشد.

شانه های خود را بالا بکشید انگار که می خواهید گوش های خود را با شانه های خود بپوشانید.

حرکات را به آرامی انجام دهید، سپس استراحت کنید.

این کارها را اغلب در ساعات بیدار تکرار کنید.

 

7. زنجبیل :

زنجبیل دارای خاصیت ضد التهابی طبیعی است که می تواند به تسکین درد گوش کمک کند. آب زنجبیل یا روغن زنجبیل گرم شده را در اطراف کانال گوش خارجی خود بمالید. آن را مستقیماً داخل گوش قرار ندهید.

 

8 . سیر:

سیر هم خاصیت آنتی بیوتیکی و هم تسکین دهنده درد دارد. سیر خرد شده را برای چند دقیقه در روغن زیتون یا کنجد گرم خیس کنید. سیر را خارج کرده و روغن را درون کانال گوش بمالید.

 

9. پراکسید هیدروژن:

پراکسید هیدروژن سالهاست که به عنوان داروی طبیعی برای گوش درد استفاده می شود. برای استفاده از این روش درمانی ، چند قطره پراکسید هیدروژن را در گوش آسیب دیده قرار بمالید. گوش خود را با آب تمیز و مقطر بشویید.

 

درمان التهاب گوش ,آنتی بیوتیک برای عفونت گوش خارجیبسیاری از عفونت های گوش به خودی خود در طی یک یا دو هفته پاک می شوند

 

چه موقع از داروی خانگی استفاده کنید :

بهترین درمان خانگی برای درد گوش به علت آن بستگی دارد. اگر پوسیدگی دندان علت باشد ، ممکن است تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه نکنید ، درد گوش شما بهبود نمی یابد. اما اگر عفونت گوش باشد ، استفاده از داروی طبیعی می تواند بیماری را درمان کند زیرا بدن شما با عفونت مبارزه می کند.

 

بسیاری از عفونت های گوش به خودی خود در طی یک یا دو هفته پاک می شوند و علائم آن بعد از چند روز بهبود می یابد. حتماً در مورد درد گوش کودک خود ، به متخصص کودک مراجعه کنید ، به ویژه اگر کودک زیر 2 سال داشته باشد.

 

اگر فرزند شما دچار تب شدید است ، یا اگر تب بیش از یک روز طول کشید ، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

آنتی بیوتیک برای عفونت گوش:

آخرین دستورالعمل های AAP نشان می دهد که پزشکان باید در کنترل درد گوش از آنتی بیوتیک استفاده نکنند. دلیل این امر این است که عفونت گوش اغلب به خودی خود از بین می رود و استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها می تواند منجر به عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک شود.