تانک روسیه ابرقدرت 48 تنی را بشناسید

تانک روسیه ابرقدرت 48 تنی را بشناسید

تانک روسیه ابرقدرت 48 تنی را بشناسید 

کشور روسیه در اساس ساخت جنگ افزارهای نظامی یکی از برترین ها در دنیا هست، قدرتمندترین دنیا نیز ساخت روسیه می باشد. مدرن ترین تجهیزات جنگی در دنیا مورد بهره گیری خیلی از کشورها قرار می گیرد این سلاح هاي جنگی بسیار جذاب و مدرن می باشند در روسیه تانک 48 تنی هست این جنگ افزار مدرن و پیشرفته را مورد بررسی قرار خواهیم داد

 

  «تی-14 آرماتا» تانک اصلی ارتش روسیه برای شرکت در میادین نبرد محسوب می شود که گرچه از آن با عنوان «آبجکت 148» هم یاد میکنند و مدل دیگر آن با نام «تی-15 آرماتا هِوی آی‌اف‌وی» نیز مورد بهره گیری قرار می گیرد که هر دو تانک بر مبنای پلتفرم جهانی «آرماتا» ساخته شده‌اند.

«تی-14» در اصل مشابه توسعه یافته یک پروژه متوقف شده به نام «تی-95» محسوب میشود که از آن فقط تعداد محدودی مشابه نخست ساخته شده بود. در تانک مجهز و پیشرفته اخیر از توپ 125 میلیمتری «2آ82-1ام» به جای توپ قدیمی‌تر «2آ46» بهره گیری شده هست.

 

سیستم زره‌پوش که برای محافظت بدنه این تانک در نظر گرفته شده هست با نام «وکیوم-1» شناخته می شود و نکته قابل ملاحظه این هست که برج متحرک «تی-14» در قسمت فوقانی آن نیاز به هیچ گونه نیروی انسانی ندارد و برای اولین بار به صورت خودران عملیات‌هاي مربوطه را انجام میدهد.

 

این قابلیت به طور کامل نیاز به نیروی انسانی در قسمت فوقانی تانک که بیش از دیگر بخش‌ها در معرض اصابت گلوله‌هاي دشمن قرار دارد را از بین می برد و کابین داخلی آن به گونه‌اي طراحی شده هست که سرنشینان از قسمت مهمات و کاملا جدا میباشند.

تانک «تی-14» موتوری با قدرت 1500 اسب بخار را در خود جا داده هست که گرچه در شرایط لازم توان آن می تواند تا 2000 اسب بخار هم افزایش یابد. گفته می شود که این تانک می تواند با حداکثر سرعت 80 تا 90 کیلومتر بر حرکت کند و در حالیکه به طور میانگین 48 تن وزن دارد، حمل آن به راحتی با یک دستگاه هواپیمای ترابری انجام می شود.

این تانک روسی به منظور بهره‌وری از سیستم محافظت پیشرفته سیستم زرهی ویژه دو-واکنشی را شامل میشود که این سیستم می تواند در مقابل موشک‌هایي که پشت سرهم شلیک میشوند، مقاومت کند. این سیستم به گونه‌اي طراحی شده هست که میتواند در مقابل موشک‌هایي که با حداکثر سرعت 1700 متر بر ثانیه با آن برخورد میکنند، مقاومت کند.

باید اعتراف کرد ورود نسل چهارم این تانک باعث شده هست نحوه جنگ‌هاي امروزی تغییر کند. این تانک‌ها به سیستم‌هاي نرم‌افزاری پیشرفته مجهز شده‌اند و گرچه سیستم زرهی کامپوزیتی مربوط به نسل سوم را هم شامل می‌‌شوند.

رقبای نسل سومی این تانک با نام‌هاي «آبرامس»، «لئوپارد» و «چلنجِر» شناخته می شوند و گرچه برای همه ي انها به‌روزرسانی‌هایي در نظر گرفته شده هست تا بهتر از گذشته در میادین نبرد حاضر شوند. بر اساس شایعات منتشر شده «ام1آ3 آبرامس»، «لئوپارد 2آ7+» و «چلنجر 2» قابلیت‌ها و امکانات پیشرفته‌اي را شامل میشوند

 

که قرار هست در آینده نزدیک معرفی شوند. گرچه در این اساس هنوز هیچ خبر و تاییدیه رسمی منتشر نشده هست و با این وجود منابع خبری میگویند سری چلنجر برترین سیستم محافظتی زرهی را در اختیار میگیرد. اما در هر صورت آرماتا یک جتنگی نسل چهارمی محسوب می شود و از این رو یک گام جلوتر از رقبای خود قرار دارد.

 

خط ساخت این تانک راه اندازی شده و قرار هست تا سال 2020 حدود 2300 دستگاه از آن به ارتش روسیه تحویل داده شود. براساس آخرین اعلام هاي رسمی، هزینه ساخت هر دستگاه از این تانک برابر با 3.7 میلیون دلار خواهد بود.

مهمترین مشخصات «تی-14 آرماتا» را میتوان به قرار زیر معرفی کرد:

مدل: «تی-14 آرماتا»، تانک نبرد اصلی «اِم‌بی‌تی»
کشور ساخت کننده: روسیه
کارخانه تولیدکننده: اورالواگونزاوُد
اپراتور اصلی تولیدکننده: روسیه

 

دوره زمانی پیش‌بینی شده برای آغاز فعالیت عملیاتی: سال‌هاي 2016 تا 2020
تعداد ساخت شده در مجموع: 40 دستگاه
تعداد سرنشین: 3 نفر
طول کلی با لوله توپ: 10.8 متر
طول اصلی بدنه: 8.7 متر
طول عاج چرخ‌ها روی زمین: 5.3 متر
عرض: 3.5 متر
ارتفاع: 3.3 متر
وزن: 48 تن

 

موتور: یک دستگاه موتور دیزلی توربوشارژ از نوع آ-85-3آ با توان 1500 تا 2000 اسب بخار
حداکثر سرعت: 80 تا 90 کیلومتر در ساعت
حداکثر سرعت در زمین‌هاي کوهستانی و آفرود: 33 کیلومتر در ساعت
حداکثر برد: 500 کیلومتر
مجهز به سیستم مسیریابی هوشمند

 

سیستم زرهی: مقاوم در مقابل سلاح‌هاي کوچک و ترکش‌ها، زره فعال/غیرفعال هوشمند، مقاوم در مقابل موشک‌هاي شلیک شده پشت‌سرهم

 

جنگ‌افزار: یک عدد توپ 125 میلیمتری 2آ82 مجهز به سیستم بارگذاری خودکار، یک عدد مسلسل محوری 30 میلیمتری، یک عدد مسلسل ایستگاهی با قابلیت بازرسی از راه دور 12.7 میلیمتر، یک عدد مسلسل 7.62 میلیمتری، 10 عدد سیستم پرتاب نارنجک خودکار، 32 عدد موشک 125 میلیمتر، دو هزار عدد فشنگ 7.62 میلیمتری،750 عدد فشنگ 12.7 میلیمتری

 

امکانات: سیستم دید در شب مادون قرمز، سیستم محافظتی اِن‌بی‌سی در مقابل ترکش‌ها، سیستم بازرسی خودکار شلیک گلوله، سیستم تشخیص خودکار و سرکوب آتش دشمن، سیستم مدیریت نبرد

 

 

تانک روسیه ابرقدرت 48 تنی را بشناسید