۱۰ فرمان برای حرفه‌ای ‌شدن

حرفه‌ای‌ بودن در کار عبارتست از داشتن دیدی کامل و نگرشی کل‌نگرانه به یک کار یا زمینه‌ی کاری که با تسلط و احاطه‌ای همه‌جانبه بر موضوع همراه است و صد البته ناشی از دغدغه‌مندی، تجربه فراوان و کسب دانش و خردمندی لازم و کافی در آن زمینه است.

اصول حرفه ای بودن را به اختصار می توان اینگونه بر شمرد :

 

۱) دغدغه‌مندی:
کار برای شما، مسأله و دغدغه است، یعنی شما به هر علت (نیاز مالی، دغدغه علمی و…) آمده‌اید تا مسأله‌ای را حل کرده و گره‌ای را بگشایید.

۲) جدیت:
آن کار برای شما یک مسأله‌ی عادی یا فرعی نیست بلکه در کار مصمم و جدی هستید.

۳) دانش و خردمندی:
بر آن حوزه‌ی کاری اِشراف فکری دارید و خلاقانه و آینده‌نگرانه به ارتقای وضعیت اندیشیده و راهکارهای آن را ابداع می‌نمایید.

۴) تجربه فراوان:
در اثر تجربه و ممارست فراوان در آن زمینه، درکی عمیق و ژرف ‌یافته و تمامی مهارت‌ها و توانمندی‌های مورد نیاز را به‌ دست آورده‌اید.

۵) لذت‌ بردن:
دائماً از انجام کار خود، لذت می‌برید وآن را صرفا”برای رفع نیاز، گذران امور، با بی میلی و به ‌صورت انفعالی انجام نمی‌دهید.

۶) احترام ‌گذاری:
برای همکاران، مشتریان، کارفرمایان، سازمان خود و به ‌ویژه برای پیش‌کسوتان نهایت احترام و ادب را قائلید.

۷) یادگیری مستمر:
دائماً در کار خود می‌آموزید و در هر مرحله از انجام کار خود، سعی می‌کنید نکته‌ای را آموخته و دست‌خالی از این تجربه برنگردید.

۸) پشتکار:
هیچگاه نومیدی بر شما مستولی نمی‌گردد و به راحتی از میدان بدر نمی‌شوید.

۹) دلسوزی و تعهد:
کارهای خود را دلسوزانه و متعهدانه انجام می‌دهید. به کار خود و سازمانتان “تعلق‌خاطر” دارید و کار را از آنِ خود می‌دانید.

۱۰) بهره‌وری:
بازده کار شما بالاست. اثر بخشی و کارآیی زیادی دارید. از سرعت و دقت کافی برخوردارید و در کارهایتان خلاقیت و نوآوری به خرج می‌دهید.

از همین امروز بکوشیم تا در زندگی خود حرفه‌ای باشیم و با مسایل کاری خود حرفه‌ای برخورد نماییم تا برای خود و جامعه ‌ثمربخش‌تر باشیم و نقش جدی‌تر و اثرگذارتری ایفا نمائیم.

زندگی و کار در یک محیط حرفه‌ای واقعاً لذ‌ت‌بخش است. 

 

نویسنده نوشته: محمدرضا سربیون

1 thought on “۱۰ فرمان برای حرفه‌ای ‌شدن

  ساناز

  (دی ۷, ۱۳۹۱ - ۲۱:۲۰)

  سلام
  واقعا جالب و خواندنی بود.
  من ی سوال داشتم اگه وقتی فارغ التحصیل شدیم برای تصفیه حساب نریم و مثلا بعد دو سه سال بریم جه انفاقی میتونه بیافته؟


  سلام
  راستش دقیقا نمی دونم …!! تا حالا با همچین موضوعی برخورد نکرده بودم .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب شکلک ها !!!

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette