کسانی که باید مدیریت بخوانند

اگر دوره های MBA معمول تعطیل شوند، تعدادی از مدیران عالی بالقوه از ورود به اتاق هیات مدیره و تقویت آن محروم می شوند. اما سایر افراد با استعداد، بدون داشتن آن تکه کاغذ شانس بیشتری برای رسیدن به پست های مدیریتی خواهند داشت. به طور حتم، بهترین مدیران باید راه خود را به هر شکل و با هر توجیهی به آن اتاق پیدا کنند.


در این صورت، آنها نشان مدیریتی خود را به دست آورده اند، همان طور که باید با مدیریت کردن به این جایگاه می رسیدند.

در نتیجه شرکت ها بهتر مدیریت می شوند و اقتصاد نیز خروجی بهتری خواهند داشت. اشتباه نکنید. این به معنی آن نیست که MBA به مدیریت غیرمرتبط است. بلکه به همین نسبت، این رشته در یک معنی منفی، با مدیریت بسیار مرتبط است: MBA شکلی از آموزش را نشان می دهد که بیش از توسعه مهارت اجرایی مدیریت، آن را به انحراف می کشاند.

این موضوع را اولین بار در کتابم با نام «مدیران، فارغ التحصیلان MBA نیستند» که در سال ۲۰۰۴ منتشر شد، طرح کردم. چنین دوره هایی به بسط و گسترش خود ادامه می دهند، در حالی که برخی از اقتصادهایی که بسیاری از فارغ التحصیلان MBA خود را استخدام می کنند، دچار لغزش شده اند، از این رو، نقد و به روزرسانی بحثم ممکن است مفید باشد. استدلالم بسیار ساده است: دوره های بحث برانگیز MBA افراد اشتباهی را به شیوه اشتباهی با پیامدهای اشتباهی آموزش می دهند.

مدیریت، آشکارا یک مهارت اجرایی است نه علم یا حرفه. مدیریت یک مهارت است که در تجربه و معلومات پیشین فرد ریشه دارد. البته در بهترین حالت، مدیریت یک هنر شکل یافته از چشم اندازها است.

اما هیچ کس نمی تواند این مهارت را به افرادی که هیچ وقت مدیریت نکرده و فاقد تجربه اند، آموزش دهد. از این رو، دوره هایMBA اغلب نسبت به آنچه که قادرند انجام دهند، تغییر موضع داده و عقب نشینی می کنند: اتکای به علم در قالب تئوری؛ و از همین رو، متاسفانه بسیاری از فارغ التحصیلانشان چنین عملکردی دارند. کسانی که معتقدند مدیریت را با نشستن در کلاس های MBA فراگرفته اند، برای جامعه تهدید به شمار می روند. به طور کلی آنها درباره کارکردهای بنگاه های اقتصادی درس هایی را فراگرفته اند. این در حالی است که بازاریابی+علم مالیه+حسابداری ≠ با مدیریت.

آموزش حرفه ای مانند آموزش های پزشکی عمومی است جراحی آپاندیس، جراحی آپاندیس است، اما مدیریت در سابقه و معلومات قبلی افراد ریشه دارد. مدیریت به درک عمیقی از صنعت، بنگاه اقتصادی، افراد، فرآیندها و تولیدات نیازمند است.

طبیعتا، دوره هایMBA از مطالعات موردی بهره می برند: آیا مطالعات موردی معلومات قبلی به شمار نمی روند؟مطالعاتی در قالب ۱۰ تا ۲۰ صفحه واژه وعدد درباره شرکتی که این دانشجویان هرگز آن را ندیده اند. اما اثر مطالعه این موارد و سپس اظهار عقیده درباره آنچه شرکت باید انجام دهد مطالعه موردی دو یا سه شرکت در روز و ارائه راهکار برای دو سال چیست؟

ما پاسخی معتبر برای این سوال نداریم. مدارس بازرگانی که تا این حد در تحلیل هر چیز دیگری موشکاف هستند، نسبت به تحلیل عملکرد خود بی میل بوده اند. مطمئنا آنها می توانند به شما بگویند که چه تعداد از فارغ التحصیلانشان در پست های بالای مدیریتی مستقر شده اند این کار بسیار آسان است اما نه اینکه این افراد وقتی پست مدیریتی می گیرند چه عملکردی دارند. (جورج دبلیوبوش را به خاطر بیاورید که در سال ۱۹۷۵ از دانشگاه هاروارد در رشته MBA فارغ التحصیل شد و به بالاترین رده مدیریتی دست یافت).

داشتن این گواهینامه شیک که از سوی شبکه «فارغ التحصیلان سابق» پشتیبانی می شود، به استقرار فارغ التحصیلان بر کرسی مدیرعاملی کمک کرده است.

هاروارد کتابی را در سال ۱۹۹۰ منتشر و در آن لیست ۱۹ نفر ازمدیرعامل های سوپراستار خود را معرفی کرد. ما سوابق مربوط به فعالیت های شغلی آنان را تا سال ۲۰۰۳ دنبال کردیم. (نتایج در کتاب من منعکس شده است). ۱۰ نفر از آنان کاملا شکست خورده بودند و چهار نفر دیگر به طرز سوال برانگیزی عملکرد بسیار خوبی داشتند. این موضوع دلیل متقنی ارائه نمی کند، اما ارزش بررسی کردن را دارد. اطلاع دارم که تاکنون در این زمینه کاری انجام نشده است.

اقتصاد آمریکا از گذشته تاکنون آشفتگی های بزرگی داشته است. آیا تکثیر فارغ التحصیلان MBA دلیلی برای این آشفتگی ها است؟ آیا در اختیار داشتن داده و اطلاعات از MBA خوب است؟ در این میان، یک چیز روشن است: بسیاری از بدترین عملکردهای امروزی در اقتصاد در مدارس بازرگانی به شدت تبلیغ شده اند: رهبری از مهارت اجرای مدیریت جدا شد؛ هستی انسان به عنوان «منابع انسانی» مورد توجه قرار گرفت؛ شرکت ها با «اندازه گیری» هیپنوتیزم شدند؛ و این لیست همچنان ادامه دارد.

درباره دوره های آموزشی که متداول نیستند، چطور؟ هر وقت دوره های آموزشی MBA مورد انتقاد قرار می گیرند، آنها به جای اشاره به مشکل بنیادی، دوره های جدید اضافه می کنند.

اجازه دهید دو رویکرد ویژه را به شما نشان دهم. اولین رویکرد، شناسایی و تصدیق دوره های آموزشی MBA به دلیل آن چیزی است که به خوبی انجام می دهند: آموزش تحلیلگران در حوزه فعالیت های تجاری با هدف تصدی مشاغل تخصصی در زمینه پژوهش بازاریابی و تحلیل مالی. این برنامه ها باید اطمینان خاطر ایجاد کنند که گواهینامه پایان تحصیل هر فارغ التحصیل را با عبارت «هشدار» آمیزِ «برای مدیریت آماده نیست» امضا کنند.

رویکرد دوم خلق دوره های تازه آموزشی تحت نام متفاوتی است که اجرای مدیریت را ارتقا می دهد. (من برچسب «استادان مدیریت اجرایی» را ترجیح می دهم.) چنین برنامه هایی باید تنها به روی افرادی باز باشد که هم اینک مدیر هستند و سازمان های آنها ترجیحا از آنها حمایت می کنند و در گروه های کوچک باشند. در این صورت، آنها می توانند با هم در کلاس کار کنند. این مدیران می توانند در متن امور اجرایی و مدیریتی قرار بگیرند و به صورت دوره ای در کلاس شرکت کنند.

از این رو، از شیوه هایی می توان استفاده کرد که برای مدیران شاغل مناسب باشند. (برخلاف دوره های به اصطلاح مدیریت اجرایی MBA که مدیران ارشد را هدف گرفته، اما برای افراد بدون تجربه مدیریت، طراحی شده است). این مدیران با نشستن دور یک میز دایره ای شکل می توانند مکررا به کارگاه بروند. سپس با بازگشت به کار می توانند با همکارانشان تیم تشکیل داده و آموخته های خود را به منصه اجرا درآورند.

همه ما این کارها را در دوره های آموزشی برای مدیران بازرگانی و سلامت به مدت چندین سال انجام داده ایم. همه این دوره ها دارای جو آموزشی بسیار متفاوتی از جو کلاس های MBA هستند. به جای گرگ های تنها در جست وجوی کارهای بهتر، مدیرانی وجود دارند که به انجام یک کار بهتر متعهد شده اند. به جای افزایش موضوع های انتزاعی مرتبط با رهبری، این دوره های آموزشی اشتغال مدیران را تشویق می کنند. آیا این موارد فارغ از اینکه به جامعه ای انسانی تر منجر می شود یا نمی شود، منجر به اقتصادی بهتر نمی شود؟

[ هنری مینتزبرگ] – نقل از وب سایت آینده پژوهی  

نویسنده نوشته: عاطفه ماهیدشتی

25 thoughts on “کسانی که باید مدیریت بخوانند

  احسان سلطانی

  (بهمن ۱۳, ۱۳۹۱ - ۱۴:۴۱)

  با توجه به اینکه آقای مینتز برگ این مسائل را در سالهای ما بین ۱۹۹۸تا ۲۰۰۵ روش به تنهایی فکر کرده و بییان فرموده و پس از آن نیز با دیدن موفقیت فارغ التحصیلان این رشته که با تمام اهتمام و توان خود شروع به حل مشکل بحران اقتصادی دنیا نموده و تا حد ممکن شرایط را ثابت نگاه می دارند و از استراتژی حفظ و کاهش استفاده می کنند بیستس یک مقاله عذر خواهی در این باره چاپ می کرد ولی افسوس و ۱۰۰ افسوس که کبر و غرور اشخاص آنها را والا نمی سازد بلکه به موجوداتی ابله و نادان تبدیل می نماید.

  س-ط

  (بهمن ۱۳, ۱۳۹۱ - ۱۴:۴۲)

  سلام یه سوال-اگه کسی ترم ۷باشه و مشروط بشه(معدلش۱۱٫۸۷) و معدل کلش هم ۱۳٫۹۰باشه میتونه ترم اخر (ترم۸)۲۲ واحد برداره؟

   محمدرضا سربیون

   (بهمن ۱۳, ۱۳۹۱ - ۱۵:۰۹)

   سلام
   اگه با همین ۲۲ واحد فارغ التحصیل میشین ، میشه ۲۲ واحد و گرفت و مشکلی نداره

  ملیحه

  (بهمن ۱۳, ۱۳۹۱ - ۱۴:۴۳)

  سلام .خسته نباشید . من همیشه به سایت شما سر می زنم در صورتی که اصلا شما را نمی شناسم . ازتون درخواست کمک دارم . من تو استخدامی اداره مالیاتی شرکت کردم در اصفهان . رشته ام هم بازرگانییه و اصلا درسای حسابداری را پاس نکردم خواهش می کنم کمکم کنید که واسه درس حسابداری صنعتی یا حسابداری مالی چی بخونم که بفهمم و بتونم راحت تست بزنم خیلی نیاز دارم که تو این استخدام قبول بشم خواهشا واسم ایمیل کنید .یه دنیا تشکر.

   محمدرضا سربیون

   (بهمن ۱۳, ۱۳۹۱ - ۱۵:۰۷)

   سلام
   چی بگم والله ، این دروس برای رشته های حسابداری هم سخته ، چه برسه به شما که هیچی از حسابداری بلد نیستید !
   اما چشم ، ببینم چی براتون پیدا میکنم ، می فرستم براتون

  leila

  (بهمن ۱۳, ۱۳۹۱ - ۱۴:۴۳)

  امیدوارم موفق باشین.
  مطالبتون واقعا بی نظیره.
  شخصا کمال تشکرو برای سایت بسیار مفیدتون دارم.

   محمدرضا سربیون

   (بهمن ۱۳, ۱۳۹۱ - ۱۵:۰۴)

   سلام
   ممنونم

  ملیحه

  (بهمن ۱۳, ۱۳۹۱ - ۱۴:۴۴)

  ممنونم محمد جان امیدم به شماست.

  مدیران

  (بهمن ۱۳, ۱۳۹۱ - ۱۴:۴۴)

  باسلام
  میشه کنترل بروژه با استاد مسگریان باشه؟

   محمدرضا سربیون

   (بهمن ۱۳, ۱۳۹۱ - ۱۵:۰۳)

   سلام
   چرا نمیشه … میشه .
   ترم های قبل هم با استاد مسگریان بود
   برای اینکه این ترم هم استاد مسگریان کنترل پروژه رو بگیره ،باید برید با آقای مرادی صحبت کنید ….

  ملیحه

  (بهمن ۱۴, ۱۳۹۱ - ۲۲:۴۷)

  سلام تو رو به خدا کمکم کنید خیلی احتیاج دارم یه جزوه ای یه راهنمایی بکنید……………………………..

   محمدرضا سربیون

   (بهمن ۱۴, ۱۳۹۱ - ۲۲:۵۲)

   سلام
   می بخشید دیر شد !
   تا اونجایی که من از بقیه پرسیدم ، برای حسابداری مالی :
   مباحث جاری در حسابداری (حسن همتی)
   حسابداری میانه (یدالله تاری وردی)
   یا :
   حسابداری میانه (۱) (حسن همتی)
   حسابداری میانه(۲) (حسن همتی)

   برای حسابداری صنعتی :
   حسابداری صنعتی دکتر حسین اعتمادی (انتشارات سنجش تکمیلی)
   حسابداری صنعتی ۱و۲و۳ جمشید اسکندری
   حسابداری صنعتی کانون فرهنگی آموزش،تالیف درگاهی

   بنظر ، چون وقت کمه ، یکی از این منابع رو انتخاب کنید و بخوانید و موضوع دستتون بیاد ، خیلی بهتره
   موفق باشید

  حسابدار

  (بهمن ۲۰, ۱۳۹۱ - ۱۲:۰۶)

  سلام.ببخشید سوال من به اینجا مربوط نیست. ولی جوابش رو پیدا نکردم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
  اگه امسال تو کنکور کارشناسی ارشد شرکت آزاد شرکت کنم و۲۰تا کد رشته رو انتخاب کنم وقبول بشم ولی نرم.میتونم سال دیگه دوباره آزاد ارشد شرکت کنم یا محرومیت داره؟ممنون میشم راهنماییم کنید

   محمدرضا سربیون

   (بهمن ۲۰, ۱۳۹۱ - ۱۲:۲۷)

   سلام
   خواهش می کنم…
   خیر ، بازم می تونید شرکت کنید ، مشکلی نیست ، دانشگاه آزاد محرومیتی نداره .
   اما اگه دانشگاه ملی قبول بشین و نرین ، یکسال یا دوسال محروم میشین .
   موفق باشید

  صادق مرادی

  (بهمن ۲۰, ۱۳۹۱ - ۱۲:۰۶)

  سلام به دوستان عزیز
  واقعا دمت گرم به این میگن خدمت به جامعه واقعا میگم یکی از پر بارترین وب های اموزشی کشور خسته نباشین برادر خدا قوت
  با اجازه خودتون اگه ددوست داشتین لینک تون کنم ؟

   محمدرضا سربیون

   (بهمن ۲۰, ۱۳۹۱ - ۱۲:۲۷)

   سلام
   ممنونم از لطفتون
   لینک کنید ممنون میشم ،
   شما هم لینک شدین ، وب خیلی خوبین دارین
   موفق باشید

  حسابدار

  (بهمن ۲۲, ۱۳۹۱ - ۲۲:۴۸)

  سلام.ممنون ازجواب ببخشید به سوال مهم داشتم اگه میتونید زودجوابش رو بدید چون دیگه وقت ندارم ممنون.پردیس دانشگاه آزاد چه فرقی با دانشگاه آزاد داره؟چون بعضی از بچه ها میگند اگه شرکت کنی دیگه نمیتونی در دکترا ادامه تحصیل بدی.ممنون میشم راهنمایی کنید

   محمدرضا سربیون

   (بهمن ۲۲, ۱۳۹۱ - ۲۲:۵۵)

   سلام
   راستش نمی دونم ….
   اطلاعی در این زمینه اصلا ندارم !

  پاسخ به حسابدار

  (بهمن ۲۲, ۱۳۹۱ - ۲۲:۴۹)

  سلام
  پردیس آزادهزینه خیلی بالایی داره اما احتمال قبول شدن خیلی زیاده.شما به جای اینکه پردیس آزاد شرکت کنی پردیس دانشگاه های معتبر مثل دانشگاه تهران، شهید بهشتی، و… شرکت کنید ۱۰۰درصد اعتبار و مدرکش بالاتره

  سوگند

  (فروردین ۲۲, ۱۳۹۲ - ۰۹:۱۸)

  سلام من سوگندم دانشجو کارشناسی مدیریت صنعتی
  از بعضی مطالب واقعا خوشم اومد اما سعی کنین به روز باشه.
  به نظر شما من الان پیام نور درس میخونم ایا واسه ارشد باز پیام نور ادامه بدم یا ازاد؟

   محمدرضا سربیون

   (فروردین ۲۲, ۱۳۹۲ - ۲۱:۱۱)

   سلام
   از آشنایی تون خوشحالم …
   چشم ، چند وقته درگیر سرور سایت بودیم بزودی ارسال مشالب به روزتر و بهتر و شروع میکنیم .
   راستش نمیدونم در چه دانشگاهی ادامه بدین ، بستگی به خودتون و علاقه تون داره .

  فاطمه

  (تیر ۱۲, ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۵)

  سلام خسته نباشید من همیشه نمونه سئوالات رو از اینجا میگرفتم اما الان نمونه سئوالات برداشتید چرا ؟؟

   محمدرضا سربیون

   (تیر ۱۲, ۱۳۹۲ - ۲۲:۲۵)

   سلام
   ممنونم
   متاسفانه سایت با مشکلاتی مواجه شده ، بزودی مشکل رفع می گردد .
   فعلا برای پیدا کردن نمونه سوالات می توانید از قسمت سرچ سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید .

  roeya

  (تیر ۱۶, ۱۳۹۲ - ۱۸:۲۷)

  من امروز میخوام بیام توجمع شما؛اولباره اینجاسر زدم؛دمتون گرم همگی باحالین%

   محمدرضا سربیون

   (تیر ۱۷, ۱۳۹۲ - ۲۲:۱۷)

   سلام
   خوش اومدین
   اومیدوارم این سایت برای شما هم مفید باشه .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب شکلک ها !!!

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette