کالاهایی که در چین تولید و به نام ایرانی به فروش می‌رسند!؟

 

فروش کالا با برند ایرانی و بارکد چینی   

 

 

به گزارش تولید ایرانی، نزدیک به چهار ماه از سال ۹۱، سالی که بر پیشانی خود نام حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی را دارد، می‌گذرد. در این بسیاری از دستگاه‌ها و نهادهای دولتی در رقابتی نانوشته سعی در ربودن گوی سبقت از یکدیگر برای حمایت هر چه بیشتر از تولید ملی کردند به طوری که تمامی آنها بودجه‌هایی را با ارقام مختلف در این رابطه به تصویب رساندند و هر کدام با برداشتن ذره بینی کار و تلاش دیگری را در این زمینه رصد می‌کنند تا هم دست مایه‌ای برای بهانه جویی و انتقاد بیابند و هم با نگاه دقیق از روی هم در حمایت از تولید دیکته بنویسند.

با این حال با تمامی تلاش‌های نهادهای دولتی و غیر دولتی در حمایت از تولید داخل و سخنرانی‌ها، گفت‌وگوهای مفصل و عیب جویی‌ها و عیب‌گیری‌ها از فعالیت‌های یکدیگر و اینکه به طور مثال چرا فلان نهاد اجازه انتشار تبلیغات کالاهای خارجی را در سطح خیابان‌ها داده است و یا اینکه جایگاه تبلیغات کالای داخلی در رسانه ملی کجاست و بسیاری از این سوال‌ها، سال حمایت از تولید ملی در حال گذر است و آنچه که این روزها بیش از هر موضوع مهم دیگری به چشم می‌خورد وضعیت نامناسب تولید ملی است .

 

فرصتی برای سودجویان و دلالان
در این میان در وضعیت کنونی برخی از تولیدکنندگان که نه دلالان، از فرصت پیش آمده و غفلت برخی از مسئولان استفاده کرده‌اند و برای دستیابی به سود  بیشتر و دور زدن تمامی مشکلات موجود داخلی در راه تولید و همچنین بهره‌مندی از حداقل مزایای موجود برای تولید کنندگان در سال تولید ملی دست به تولید کالا در کشور چین با برند ایرانی زدند!

هم‌اکنون با استفاده از روشی ساده می‌توان برخی از این تولیدکنندگان را شناسایی کرد که کالاهای خود را به کارخانه‌ها و یا کارگاه‌های کوچک در کشور چین سفارش داده‌اند و تنها در آخر برند و نام ایران را بر روی آن چاپ و یا حک کرده و در بازار داخل عرضه می‌کنند و این گونه هم از مزایا و سود بسیار بیشتری بهره‌مند می‌شوند و هم از مزایا و تسهیلات داخلی درباره تولید استفاده می‌کنند.

 

کالاهایی که در چین تولید و به نام ایرانی به فروش می‌رسند
این روزها در بازار کالاهای مختلفی اعم از مواد غذایی و یا شیر آلات و کالاهای صنعتی دیگر یافت می‌شود که اگر چه بسته‌بندی و نام نشان آنها کاملا ایرانی است؛ ولی تمامی آنها در کارخانه‌های چینی تولید شده و صاحبان این کالاها تنها زحمت واردات آن و توزیع گسترده در سطح کشور را کشیدند.

توجه به بارکد بسیاری از کالاهای موجود در بازار که بسته بندی ایرانی و نام نشام ایرانی دارند به راحتی مشت این تولید کنندگان فریبکار را باز می‌کند به این صورت که اگر کالایی سه رقم نخست بارکد بسته بندی آن ۶۲۶ بود آن کالا ایرانی است و اگر این سه رقم ۶۹۰ تا ۶۹۵بود به طور حتم آن کالا در کشور چین تولید شده است.

با جست‌وجو در بازار برای یافتن کالاهای ایرانی ساخت چین می‌توان برخی از شیرآلات که بعضی از آنها  علامت تجاری معروفی نیز دارند را نام برد؛ همچنین در باره مواد غذایی نیز این موضوع قابل صدق است و دست‌اندرکاران این صنعت نیز از تولید رب و واردات گسترده آن از چین به کشور و سپس بسته بندی آن در ایران خبر می‌دهند که البته با اندکی جستجو در بازار به راحتی قوطی‌های ربی که بارکد ۶۹۵ بر روی آنها چاپ شده است، قابل خریداری است.

شربت خاک‌شیر هم چینی است
میثم، یکی از عمده‌فروشان مواد غذایی در خیایان کارون در این باره می‌گوید:
هم‌اکنون بسیاری از محصولات به سفارش ایران در کارخانه‌های چین تولید شده و وارد ایران می‌شوند .

او برای اثبات ادعای خود مثال جالبی می زند و می‌گوید: هم‌اکنون واردات رب و یا انواع نوشیدنی‌ها و حتی نخود و لوبیا از چین به کشور وارد می‌شود و با بسته‌بندی و نام و نشان تجاری (برند) ایرانی به فروش می‌رسد.

او تاکید می‌کند: خاک‌شیر و تخم شربتی نیز از چین وارد شده و به صورت فله به فروش می‌رسد و هیچ‌کس نمی‌فهمد که خاکشیری که خریداری کرده است، چینی است و نه ایرانی.

به نام تولید کننده ایرانی به کام تولید کننده چینی
مجموعه این شواهد به خوبی  نشان می‌دهد حمایت واقعی از تولیدکنندگان ایرانی در سال تولید ملی نه تنها باید از حد شعار و رقابت دستگاه و نهادهای دولتی خارج شود که این اقدامات باید به گونه‌ای انجام شود که از سوی “تولیدکنندگان” و یا همان تولید کنندگان وارد کننده دور زده نشود.

این که در سال تولید ملی بسیاری از تولید کنندگان ایران به دلیل کمبود نقدینگی و عدم ارائه تسهیلات از سوی بانک‌ها و با حتی لغو و توقف پرداخت جوایز صادراتی از سوی وزارت صنعت معدن و تجارت نتوانند به راحتی چرخ کارخانه‌ها و کارگاه‌های خود را بچرخانند و چراغ آنها را روشن نگه دارند موضوع غیر قابل قبولی است و این موضوع که عده‌ای با بهره‌مندی از تمامی امکانات موجود و با دور زدن تمامی قواعد و مقررات و سو استفاده از امتیازها و فرصت‌های حداقلی حمایت از تولید کنندگان به اقتصاد چین کمک کنند و چراغ کارخانه‌های این غول بیدار شده روشن را نگه دارند، ظلم مضاعفی است که تنها دودش به چشم مردم و ضررش به جیب تمامی تولید کنندگان خواهد رفت.

 

نویسنده نوشته: محمدرضا سربیون

5 thoughts on “کالاهایی که در چین تولید و به نام ایرانی به فروش می‌رسند!؟

  آمنه

  (مرداد ۳۱, ۱۳۹۱ - ۱۰:۳۸)

  واقعا برای کشورمون متاسفم

  سیستم تبادل بنر رایگان

  (مرداد ۳۱, ۱۳۹۱ - ۲۳:۳۹)

  سلام
  من لینک شما رو تو وبم گذاشتم
  لطفا ما را با نام
  تبادل بنر رایگان
  http://www.novinbanner.com
  لینک کنید
  منتظرتون هستم
  با سپاس

  آمنه

  (شهریور ۲, ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۴)

  سلام شما توی مطالبتون نوشته بودید که خاکشیر و سیاه دانه از چین وارد میشه ولی من توی سایتی خوندم که این دو نوع گیاه فقط توی کشورهای حاشیه خلیج فارس رشد میکنه ببینید من نمیخواهم ایراد بنی اسرائیلی بگیرم فقط سوالهایی که به ذهنم میرسه رو میپرسم پس خواهش میکنم منو به خاطر این طرز برخورد با مطالبتون ببخشید


  سلام
  راستش من از این مطلب آگاهی کامل ندارم .
  اما اینو نباید فراموش کنید که چین ، کشوریه که الان داره تخم مرغ دستی درست میکنه ، داره عسل بدون دخالت زنبود درست میکنه ، داره کالاهای سنتی ما رو مثل گیوه و … رو تولید میکنه و به خودمون میفروشه !
  در عرض کمتر از یه هفته بعد از تولید محصولی جدید داره عین همون محصول و به بازار می فرسته !
  دیگه فکر نکنم یه چیزی مثل تولید خاکشیر براش کاری داشته باشه !
  منبع خبر هم یه جای مطمئنه و این نیست که ما هم از خودمون چیزی فقط نوشته باشیم …. بر اساس اطلاعاتی که نویسنده داشته و بهش گفتن نوشته شده … اما بازم این نکته هست که ممکنه کمی بزرگنمایی در بعضی مطالب باشه ….
  راستش من نه حرف شما رو تایید می کنم و نه حرف نویسنده رو ، چون فعلا خودمم روی قضیه خاکشیر مطمئن نیستم ، باید به خودمم ثابت بشه که بتونم ازش دفاع کنم یا ردش کنم .
  به هر حال از اینکه این مطلب و به ما گوش زد کردید ممنونم .
  همیشه از نظرات سازنده تون کمال استفاده رو کردیم.ممنونم
  موفق باشید

  یک کارآفرین

  (شهریور ۲۲, ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۹)

  سلام
  شما توی این مطلبتون یک طرف قضیه رو میبینید اونهم از نگاه مصرف کننده ولی طرف دیگه قضیه از نگاه تولید کننده رو نمیبینید.

  از زمان اجرای هدفمندی یارانه ها دو مشکل عمده برای صنعت کشور بوجود اومده یکیش گرانی ها و بی ثباتیهای پی در پی و دیگری گستاخی نیروی کار

  مشکل اول رو با تدابیر مدیریتی میشود حل و فصل نمود ولی مشکل نیروی کار قابل حل نیست نیروی کار امروز ما دیگر نیروی کار گذشته نیست که با علاقه برای کارفرما کار کند چون خودش ماهانه یارانه می گیرد خودش ماشین شخصی دارد و حقوق بخور نمیری داشته باشد کافیست بنابراین احتیاجی نمیبیند که صبح زود برود دنبال کار و بارش ساعت ۱۰ صبح بیدار میشود دنبال بهانه می گردد با کارفرما بحث کند و به اداره کار شکایت کند!
  من کارفرما که توی کارخانه چندصد نفر همشهری رو استخدام کرده بودم دو راه برایم باقی می ماند البته اگر نخواهم ورشکست شوم . یا باید بروم سراغ برادران چینی یا اینکه کارگرانی را استخدام کنم که به درد من بخورند که شاید از یک دهات دور باشند یا شاید از کشور دوست و برادر افعانشتان
  نتیجه نهایی هم افزایش نرخ بیکاری برای همان کارگران است
  چون یک کارآفرین یا صنعتگر از عهده مسائل خودش بر می آید و تنها کسی که متحمل ضرر می شود همان طبقه کارگر است!!!


  با سلام
  جواب شما در نظر پایین ثبت شده !

  محمدرضا سربیون

  (شهریور ۲۲, ۱۳۹۱ - ۱۱:۵۵)

  جواب نظر بالا :

  سلام
  تقریبا باهاتون موافقم .
  اما بنظرم کسی که به مبلغ یارانه ها کفایت میکنه و دیگه نمیاد سرکار ، هی بهتر که نیاد و با همون مبلغ زندگی خودشو بگذرانه . به قول معروف ، خلایق هر چه لایق !
  اما بازم بر همین اعتقادم که کسانی که شما برای کار در شرکت انتخاب کردین ، اشتباه خود شما بوده و نتونستید افراد مطمئنی و استخدام کنید ! و فقط به همشهری بودن و شایدم پارتی بازی و … توجه کردین و از دید روانشناسی مطمئنن موقع استخدام به کارکنان توجه نکردین که این مشکل براتون پیش آمده .
  بهتره که یه بازبینی دوباره روی کارکنانتون بکنید.
  مطمئنن این مشکل فقط مختص شما در ایران نیست ، چون تقریبا هیچ کارخانه ای تو ایران توجه به روانشناسی ها در موقع استخدام نمیکنند .
  اسمتون و خیلی قشنگ انتخاب کردین در این نظر ، من خودم به شخصه عاشق کارآفرینی ام ! ، اما کاش در همه زمینه ها یک کارآفرین باشین و با کمی خلاقیت میشه بهترین شرکت و مدیریت کرد که خیلی ها حسرتش و بخورن .
  اینم میدونم که حرف تا عمل خیلی فاصله دارن و تا تو کار کسی نباشه نمیشه حرفی زد ، اما باور کنید که ایرانی فقط به فکر سود شخصیه خودشه و دوست نداره که کسی غیر خودش سودی ببره … باید از این سود کمی کم کرد که به موفقیت های بزرگتری رسید
  من در جایگاهی نیستم که به شما بگم چی درسته و چی غلط ، چون مطمئنن هم سن شما و هم تجربه شما بیشتر از منه .
  اما بر این اعتقادم که استفاده ازکارکنان افغانی و بی سواد بزرگترین خیانت به تحصیل کردگان ایرانیست … شما با کمی خلاقیت میتونید کارکنانتون و به شرکت وفادار کنید .

  قبلا یه مطلب زده بودم با عنوان ” خیانتی نابخشودنی نسبت به جوانان ایرانی”
  اینم آدرسش :
  http://www.pnu-m-s.com/post-1574.aspx

  اینم یه مطالعه بفرمایید .

  با تشکر از شما و نظرتون
  موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب شکلک ها !!!

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette