چگونه یک ظاهر موفق و تجاری داشته باشیم

 

سال ۱۹۷۳ من مدیر پروژه برنامه ساخت و پرتاب ماهواره هند شدم. هدف ما قرار دادن ماهواره هند در مدار تا سال ۱۹۸۰ بود. به من بودجه و نیروی انسانی لازم داده شد و صراحتاً به من گفته شد که تا سال ۱۹۸۰ باید ماهواره را به فضا پرتاب کنیم. هزاران نفر با هم در تیم های علمی و فنی برای دستیابی به هدف کار می کردند.

ماه آگوست سال ۱۹۷۹، ما اطمینان داشتیم که برای پرتاب آماده هستیم. به عنوان مدیر پروژه، من به مرکز کنترل پرتاب رفتم. چهار دقیقه قبل از پرتاب، کامپیوتر شروع به تست موارد تنظیم شده در چک لیست کرد. یک دقیقه بعد، برنامه کامپیوتری تست را متوقف کرد؛ نمایشگر خبر از اشکال در برخی از مولفه های برنامه می داد. متخصصان همراه من گفتند که جای نگرانی نیست؛ آنان محاسباتی انجام دادند و گفتند که می توانیم ادامه دهیم. بنابراین برنامه کامپیوتری را متوقف کردم و وضعیت را به حالت دستی تغییر دادم و دکمه پرتاب راکت را زدم. در مرحله اول همه چیز خوب کار کرد. در مرحله دوم اشکالی پیش آمد و راکت به جای اینکه به سمت فضا حرکت کند در خلیج بنگال سقوط کرد. این یک شکست بزرگ بود!!

پرتاب ساعت ۷ صبح انجام شده بود و رئیس سازمان تحقیقات فضایی هند ساعت ۷ و ۴۵ دقیقه صبح یک کنفرانس خبری با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی ترتیب داد و خود پشت تریبون قرار گرفت و گفت که مسئولیت این شکست را به عهده می گیرد. او گفت که تیم تحت رهبری او در این مدت سخت کار کرده اند اما پشتوانه فنی بیشتری نیاز بوده است. او به رسانه ها اطمینان داد که سال بعد یک پرتاب موفق خواهند داشت. من مدیر پروژه بودم و این شکست، به دلیل کوتاهی و اشتباه من بود، اما او به عنوان رئیس سازمان، مسئولیت شکست پرتاب را به عهده گرفته بود.

سال بعد، در جولای ۱۹۸۰، دوباره پرتاب ماهواره را اجرا کردیم و این بار موفق شدیم. مردم همه خوشحال بودند. دوباره یک کنفرانس خبری برگزار شد. رئیس سازمان تحقیقات فضایی من را به کناری کشید و گفت: «امروز تو کنفرانس خبری را برگزار میکنی.»

آن روز یک درس خیلی مهم یاد گرفتم. وقتی خطایی پیش آمد، رهبر سازمان آن را به عهده گرفت. وقتی موفق شدیم، آن را به تیمش نسبت داد. بهترین درس مدیریتی که یاد گرفته بودم از خواندن کتابها بدست نیامده بود بلکه از آن تجربه حاصل شده بود.

 

 

منبع : سایت راهکار مدیریت

نویسنده نوشته: محمدرضا سربیون

4 thoughts on “چگونه یک ظاهر موفق و تجاری داشته باشیم

  فرشته

  (مرداد ۲, ۱۳۹۱ - ۱۱:۱۱)

  سلام
  من یه طرح توجیهی در مورد موسسات یا آموزشگاههای عالی دارم. که مثلا آمار و ارقام و… داشته باشه. میشه لطف کنید که بذارید رو سایت؟


  سلام
  چشم در صورت امکان و همچنین در صورت موجود بودن حتما روی وب قرار میدیم .

  الهام

  (مرداد ۲, ۱۳۹۱ - ۱۲:۱۹)

  سلام ولی من فکر میکنم در اکثر سازمان های ما این مسئله بر عکس شما چی فکر میکنیدخیلی خوبه آدم ها شجاعت داشته باشند که اعتراف به اشتباهاتشون بکنند و اشتباهاتشون و خودشون به گردن بگیرند و بررسی بکنند ببینند علت این اشتباه چی بوده نه اینکه چه کسی این اشتباه و کرده


  سلام
  تو ایران بله !
  به قولی این داستان خاطره ایست برای دوستان خارج نشین و برای ما ایران نشین ها هم تخیل و خارج از دسترس !

  مینا

  (مرداد ۲, ۱۳۹۱ - ۱۸:۴۷)

  سلام من تو سایتتون نمونه سوالای اشنایی با دفاع مقدس پیدا نکردم!یعنی این درس نمونه سوال نداره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟


  سلام
  بله متاسفانه فعلا ما نمونه سوالاتش و نداریم !
  چون تازه یکی دو ترمه که این درس به دروس اضافه شده و ترم قبل هم نمونه سوالش به دستمون نرسید .
  ببینیم این ترم چی میشه ،شاید نمونه سوال این ترم و روی وب گذاشتیم .

  فرشته

  (مرداد ۲, ۱۳۹۱ - ۱۹:۳۲)

  سلام و تشکر
  امکان داره تا فردا این زحمت رو بکشید؟


  نمی تونم قول بدم .
  اما شما فردا شب یه سری بزنید ، به امید خدا براتون میذارم تو وب .
  اما بازم میگم ، قول نمیدم … امیدوارم بتونم کمکتون کنم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب شکلک ها !!!

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette