پنج نشانه مدیران نالایق

امروزه همه ما از دست مدیران نالایق گله و شکایت داریم. اما وقتی خودمان به
پست سازمانی مدیریت می رسیم ،انجام آنچه یاد گرفته ایم را فراموش می کنیم و
ریشۀ همه مسائل را به کارکنان مان نسبت می دهیم.

بخشی از وظیفۀ مدیر این است که کارکنان نامناسب را اداره نماید اما کارکنان
اجباری ندارند تا یک رئیس بد را جمع و جور کنند. بنا براین از کجا باید
بدانیم که آیا ما خودمان از همان دسته مدیران نالایق هستیم یا نه؟ در اینجا
به پنچ نشانۀ یک مدیر ناتوان اشاره می شودبرای مطالعه کامل متن به ” ادامه مطلب ” مراجعه نمایید :     


برچسب‌ها: نشانه های مدیران نالایق, نکات مدیریتی, وظیفه مدیران, مدیریت, مدیریت صنعتی

امروزه همه ما از دست مدیران نالایق گله و شکایت داریم. اما وقتی خودمان به پست سازمانی مدیریت می رسیم ،انجام آنچه یاد گرفته ایم را فراموش می کنیم و ریشۀ همه مسائل را به کارکنان مان نسبت می دهیم.

بخشی از وظیفۀ مدیر این است که کارکنان نامناسب را اداره نماید اما کارکنان اجباری ندارند تا یک رئیس بد را جمع و جور کنند. بنابراین از کجا باید بدانیم که آیا ما خودمان از همان دسته مدیران نالایق هستیم یا نه؟ در اینجا به پنچ نشانۀ یک مدیر ناتوان اشاره می شود:

۱- کارکنان به ما دروغ می گویند :  به نظر می رسد که این موضوع به کارکنان مربوط بشود اما پرسش این است که چرا آنها مجبور به دروغ گوئی می شوند؟ آیا رئیس درخواستهای نا معقول دارد؟ آیا کارکنان را بخاطر اشتباهات شان شدیداً مورد مؤاخذه قرار می دهد؟ در مورد مرخصی دادن به کارکنان، از آنها زیاد سئوال و جواب می کند؟ تمامی این ریزه کاری ها منجر به یک شرایط فرهنگ سازمانی می گردد که کارکنان برای خلاصی از آنها به دروغ گوئی متوسل می شوند. فرهنگ شفافیت و درک متقابل به یک ارتباط صادقانه بین کارکنان و مدیران می انجامد.

۲- چشم هیچ مدیر دیگری پشت سر کارکنان ما نباشد: تنها یک مدیر خوب می تواند کارکنان خوب پرورش بدهد. دیگر مدیران خواستار کارکنان خوب هستند، حاضر و آماده. اگر مشغول پرورش کارکنان خوب هستید، دیگر مدیران برای همکاری با کارکنان تان ابراز علاقه خواهند کرد. اگربجای حفظ و ارتقاء وفاداری کارکنان خوب مان، زمان بیشتری را صرف خلاص شدن از شر کارکنان نا مناسب بکنیم، آنگاه می توان نتیجه گیری کرد که اشکال از خودمان است.

۳- همیشه کارهای مان بدون برنامه و غیر قابل پیش بینی باشد: کسب وکار می تواند گاهی غیر قابل پیش بینی باشد بخصوص فعالیت در شرایط بی ثبات این گونه است. اما تکلیف مشتریان چیست؟ آنها غالباً نیازهای واقعی خود را مطرح نمی کنند. از طرفی این واقعیت که کارها غیر قابل پیش بینی است از اساس بی پایه است. هر اتفاقی قبل از وقوع با علامت و نشانه هائی همراه است که وقتی افراد به هر دلیل از آن علائم بی خبر هستند، آن اتفاق را ناگهانی می انگارند. ما به عنوان مدیر وظیفه داریم تا پی آمدهای ناشی از ناتوانی خود در اشراف به اطلاعات مرتبط با کسب و کارمان را به بهانۀ “اتفاقات غیر قابل پیش بینی” به کارکنان و مشتریان منتقل نکنیم. بیشتر این شرایط فوری، قابل پیش بینی هستند و تداوم چنین عملکردی در سازمان به این مفهوم است که مدیر در انجام وظائف خود کوتاهی می کند.

۴- همیشه می پرسیم “مطابق با قوانین و ضوابطً چه می توان کرد” بجای اینکه بپرسیم “بهتر است چکار کنم”؟: بله تردید نکنید که همه باید به ضوابط و قوانین احترام بگذاریم و به آن عمل کنیم اما اینکه مطابق با ضوابط می توانیم برنامۀ تعطیلات یکی از کارکنان را به هم بزنیم یا او را تا دیر وقت در محل کار نگاه بداریم، به این معنی نیست که خوب است این کار را بکنیم. یا مثلاً اگر می توانیم کسی را بدون دلیل اخراج کنیم به این مفهوم نیست که همیشه این رویه را انجام دهیم.

۵- دزدی اعتبار کارکنان : برخی از مدیران دوست دارند همه موفقیتهای گروه را به پای خودشان بنویسند. باید توجه داشت که پی آمدهای این رویّه در زمانی که کارکنان ستاره، شرکت را ترک می کنند به خودمان بر می گردد زیرا دیگران (رئیس ما، یا حتی مشتریان ما) توقع دارند که همان کارها را انجام دهیم. این روش حتی موجب ناراحتی دیگر کارکنان نیز می شود. از مدیران انتظار می رود تا افرادشان را مدیریت کنند. مقام های بالاتر سازمان انتظار دارند تا مدیران قادر به استخدام، اخراج، پرورش، آموزش، و راهنمائی کارکنان باشند.

البته این فهرست با همین پنج نکته تمام نمی شود، اما بهتر است نیم نگاهی به رفتارمان در سازمان بیندازیم و اگر مشمول برخی موارد بالا می شویم آن رفتار غلط را تصحیح کنیم. وقتی رفتار غلطی را در خودمان اصلاح کردیم از بازخوردهای عالی کارکنان به وجد خواهیم آمد. این کار را به زمان دیگری موکول نکنیم. وقتش همین الان است. …

موفق باشید


منبع: Moneywatch

برچسب‌ها: نشانه های مدیران نالایق, نکات مدیریتی, وظیفه مدیران, مدیریت, مدیریت صنعتی

نویسنده نوشته: محمدرضا سربیون

3 thoughts on “پنج نشانه مدیران نالایق

  الهام

  (مرداد ۱, ۱۳۹۱ - ۱۳:۰۶)

  خدایی گل گفتین مطالبی که اینجا هست و خیلی چیزای دیگه مثل انتقال ناراحتی شخصی به پرسنل با برخورد بد همه اینا بیشتر باعث تنش و استرس و اظطراب پرسنل میشه حالا اون موقع باید پرسنل خودشون و مدیریت بکنند کاش میشد مطلبی داشتین در ارتباط با مدیریت خود پرسنل در مقابل بعضی از برخورد های غیر معقول مدیران ممنون از شما


  سلام
  چشم حتما دراین خصوص هم مطلبی در وب میذاریم .
  اما قبلا مطلبی با عنوان ” چگونه در یک اتاق با همکاران مان کار کنیم ؟ ”
  که فکر کنم در این زمینه کمی این مطلب فعلا کمکتون کنه !
  این مطلب و فعلا بخوانید ، به زودی مطلب بهتری براتون می ذاریم .
  این هم آدرس این مطلبه :
  http://www.pnu-m-s.com/post-1430.aspx

  shabnam

  (مرداد ۱, ۱۳۹۱ - ۱۷:۵۹)

  سلامممم-منم دانشجوی مدیریت صنعتی ام پیام نور…..
  خوشحالم که باهاتون آشنا میشم همکار عزیز!!!!!!!۱

  الهام

  (مرداد ۲, ۱۳۹۱ - ۱۲:۱۴)

  سلام ممنون من چون تازه با سایتتون آشناشدم از مطالب قبلی شما بی خبرم ولی ممنون از پیگیریتون و راهنماییتون من خیلی سایت شما رو دوست دارم و حتما حتما هز روز باید بیام یه سری بزنم ممنون از زحمات شما آقای سربیون


  خواهش میکنم .
  مطمئنن ما هم اینجا هستیم برای کمک بیشتر به شما دوستان .
  موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب شکلک ها !!!

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette