نقش روانشناسی کار در عرصه مدیریت

شناخت روانشناسی کار برای مدیران در سازمانها و ادارات از اهمیت خاصی برخوردار است. بدیهی است که هر اندازه مدیران بر مباحث روانشناسی کار تسلط داشته باشند آنان قادر خواهند بود که مدیریت موثرتری را در ارتباط با کارکنان به پیش ببرند.
در مقاله زیر که به قلم علیرضا حقیقی مدیر امور نظارت بر خدمات برق منطقه‌ای گیلان به نگارش درآمده‌ نقش روانشناسی کار در حیطه وظایف مدیران مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.برای مطالعه کامل متن به ” ادامه مطلب ” مراجعه نمایید :

شناخت روانشناسی کار برای مدیران در سازمانها و ادارات از اهمیت خاصی برخوردار است. بدیهی است که هر اندازه مدیران بر مباحث روانشناسی کار تسلط داشته باشند آنان قادر خواهند بود که مدیریت موثرتری را در ارتباط با کارکنان به پیش ببرند.
در مقاله زیر که به قلم علیرضا حقیقی مدیر امور نظارت بر خدمات برق منطقه‌ای گیلان به نگارش درآمده‌ نقش روانشناسی کار در حیطه وظایف مدیران مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
اصولاً یکی از مهمترین عوامل موثر در استفاده بهینه از منابع انسانی در حیطه کاری، رهبری اثربخش است که اگر به موضوعات روانشناسی کار و کاربرد آن در حیطه خود آشنایی داشته باشند می‌توانند به رمز موفقیت در اهداف خود دست یابند. در این زمینه هنر یا علم و اتخاذ تصمیمات درست در زمینه انتخاب کارکنان در جهت همیاری و مساعدت به یکدیگر نقش موثری دارد. امروزه مدیران موفق در حیطه وظایف سازمانی خود هدفهای روانشناسی را مدنظر داشته؛ همچنین فرایندهای ذهنی نظیر فکر کردن، ادراک کردن، مشاهده،‌ اندازه‌گیری و سنجش به منظور بررسی رفتار یا همه اعمالی که از موجود زنده سر می‌زند مورد استفاده کاربردی قرار می‌دهند. امروزه روانشناسی یک علم شناخته شده و دارای ابعاد بسیار متنوع است که این علم را در چارچوب مصالح سازمانی می‌توان به کار بست.

● تعریف روانشناسی کار
در بیان تعریف روانشناسی کار می‌توان گفت: استفاده از روشهای علمی به منظور شناخت رفتارها و ذهنیات افراد است. به عبارت دیگر، رفتارآدمی در ارتباط با کار مورد مطالعه قرار می‌گیرد تا بدانیم با کار پیوند تنگاتنگ دارد و مشکلات را در کار به حداقل می‌رساند. از امتیازات ویژه روانشناسی کار آنست که در زمینه رفتار سالم کارکنان و به حداکثر رسانیدن بهره‌وری شغلی آنان، همچنین در قلمرو شناخت اختلال‌های رفتاری و پریشانیهای روانی بحث می‌کند.
روانشناسی کاربردهای گوناگون در اداره و مدیریت موثر افراد تحت نظارت دارد به طوریکه اتخاذ روشهای شناخته شده برای افزایش سطح کارآیی کارکنان همواره یکی از دغدغه‌های مدیران بوده که به تناسب امکانات موجود تلاش در جهت دستیابی به آن صورت می‌گیرد.
به منظور افزایش بهره‌وری برای کارکنان تحت نظارت ارزشهای انسانی و شخصی‌شان را محفوظ نگه داشته و موجباتی فراهم کرده که از نظر سلامت جسمی و روانی تأمین شوند. با توجه به اینکه منابع انسانی از سرمایه‌های هر سیستم است؛ مدیریت منابع انسانی می‌تواند نقش بسزایی در رسیدن به اهداف سازمان داشته باشد. در ابتدا باید تطابق سطح اطلاعات و دانش افراد تحت سرپرستی با شرح وظایف حوزه مدیریت ایجاد شده و با تکیه بر موضوع بالا و تطبیق شرایط فعلی حوزه تحت سرپرستی نکاتی قابل طرح است:

۱) مشاهده می‌شود در بعضی موارد برخی از کارکنان دارای دانش و تخصص مرتبط با شغل واگذاری خویش نیستند بدین معنی که در بخش تخصصی از کارشناسان غیر متخصص استفاده شده و بعضی از کارکنان نیز فاقد دانش و تجربه کافی هستند.
۲) در برخی موارد از نیروهای کم تجربه در رابطه با مشاغل حساس و کلیدی استفاده شده است.
۳) فرصتهای آموزشی برای همگان فراهم کرده زیرا به مقتضیات زمان و دلایل مختلف همه افراد واجد شرایط در دوره‌های خاص معرفی نمی‌شوند.
۴) انتخاب افراد برای پستهای مدیریت با اصل شایسته‌سالاری همراه
نبوده و ملاک و معیارهای موجود که باید بر اصول شاخصهای انتخاب مدیریتی پای‌بند باشند بر مبنای سلایق شخصی است.
۵) مشاهده می‌شود در محیط کار ارزشهای انسانی و شخصی ملحوظ نشده و به علت تضعیف روحی، سلامتی جسمانی نیز تحت تأثیر قرار گرفته است. حال با توجه به تجربه‌های ارزشمند نیروهای انسانی در محیط کار می‌توان بخشی از وظایف مدیران را در سطح کاری افراد تحت سرپرستی به شرح ذیل عنوان کرد:

الف) ارتباط کاری و عاطفی مناسب با افراد تحت سرپرستی، نظرخواهی از کارکنان به منظور افزایش احساس مسئولیت آنها، توجه به کیفیت محیط کار کارکنان و برخوردهای متناسب با توجه به روحیات فردی کارکنان موثر است.
ب) استفاده از ابزار‌آلات پیشرفته برای کارکنان با توجه به نیازهای کاری آنان مدنظر است.
گفتنی است عوامل انگیزشی از جمله عوامل موثر در راندمان کار است لذا مدیران باید سعی کنند با ایجاد عوامل مزبور یا عوامل مشابه آن با روشهای گوناگون مجموعه خود را مورد ارزیابی قرار داده تا فرآیندی نو در پیشبرد کارها تدوین شود.
ج) از آنجائیکه یکی از مسائلی که در محیط حوزه مدیریت همواره باعث بوجود آمدن نگرانی و پائین‌بردن راندمان است نگرشی آمرانه و دستوری صرف بوده که با اصل مشارکتی در علم مدیریت و کار تناقصی دارد.

در نتیجه یک مدیر آگاه و مدبر نسبت به انتقادات انعطاف‌پذیر بوده و همواره سعی در اصلاح نقاط ضعف خود دارد و انتقاد بر رفتار و عملکرد کارکنان را به صورت خصوصی مطرح می‌کند و از کارکنانی که نتیجه رفتار و اعمالشان مثبت نیست در حضور دیگران انتقاد نمی‌کند.

منبع : پیک برق

نویسنده نوشته: محمدرضا سربیون

1 thought on “نقش روانشناسی کار در عرصه مدیریت

    اونیکا

    (خرداد ۲۸, ۱۳۹۱ - ۲۰:۵۸)

    خدایی خیلی سایت جیگری دارید – ادم باهاش حال میکنه چون هرچی بخواد توش پیدا میکنه – فقط خواستم تشکر کنم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب شکلک ها !!!

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette