مدیریت جامع بحران چیست؟

مدیریت جامع بحران (یا Integrated disaster management) مجموعه راهبردها، سیاست‌ها و اقدامات هماهنگ و یکپارچه‌ای است که بشکل فرایندی پویا، هدفمند و آینده‌نگر، ضمن برقراری هماهنگی و ارتباط نظام‌دار بین بخش‌ها و عناصر مختلف عمل‌کننده، مراحل مختلف بحران را نیز از پیشگیری تا بهبود و بازسازی پس از بحران در برمی‌گیرد. مدیریت جامع بحران ضمن دربرگیری ابعاد، عوامل و عناصر مختلف درگیر بصورتی یکپارچه و هماهنگ، صرفا معطوف به وقوع بحران و مدیریت شرایط اضطراری نیست، بلکه پیشگیری از بحران نیز بطور جدی مورد نظر قرار می‌گیرد.

مدیریت جامع بحران، با اتخاذ ویژگیهای فوق و توجه جدی به امر پیشگیری و ایجاد ظرفیت‌های آمادگی و مقابله، پیوندی اساسی با توسعه پایدار اجتماعی- فضایی برقرار می‌سازد. در این مسیر است که آسیب‌پذیری نیز بعنوان تعیین‌کننده اصلی بحران، در کانون توجه قرار می‌گیرد و لذا فرایندهای مختلف اجتماعی- فضایی شکل‌دهنده آسیب‌پذیری و بحران نیز بطور جدی مورد توجه قرار می‌گیرد.


در واقع و بطور خلاصه، مدیریت جامع بحران را می‌توان تغییری از تمرکز بر خطر، بحران و مدیریت شرایط اضطراری به سمت تمرکز بر کاهش آسیب‌پذیری و افزایش ظرفیت‌های پیشگیری، مقابله و بهبویابی بطور همزمان دانست. در این فرایند تغییر، دیگر تنها به خطر (طبیعی) و بحران حاصل توجه نمی‌شود بلکه به آسیب‌پذیری (انسانی) و عملکرد جامعه نیز توجه می‌شود. در واقع این تعامل جامعه و طبیعت است که آسیب‌پذیری و بحران را بوجود می‌آورد. بنابراین مدیریت بحران پیوندی پایدار با مدیریت توسعه برقرار می‌سازد. همسویی و رابطه متقابل توسعه و مدیریت بحران نیز، هر دو را به سمت کاهش آسیب‌پذیری بعنوان عنصر کلیدی نیل به توسعه پایدار و مدیریت جامع بحران سوق می‌دهد.مدیریت جامع بحران فرایندی چند بخشی- چندرشته‌ای پیوسته و یکپارچه از برنامه‌ریزی و اجرای اقدامات است به منظور جلوگیری یا کاهش ریسک بحران، پیشگیری شدت یا عواقب بحران‌ها، آمادگی اضطراری، و پاسخگویی سریع و موثر به بحران‌ها و بهبود و احیای بعد از بحران.

 

نویسنده نوشته: فرهاد امیری

2 thoughts on “مدیریت جامع بحران چیست؟

  mohammad reza sheykhi

  (دی ۲۱, ۱۳۹۱ - ۰۲:۴۸)

  واقعا دستتون درد نکنه که همچین سایت بی نظیری راه اندازی کردین که همه چی توش هست
  خدا پدر و مادرتون رو بیامرزه

  ناشناس

  (فروردین ۲۷, ۱۳۹۳ - ۱۶:۲۹)

  Wilt weep Beauty Beauty Beauty Kiss Kiss Razz Razz Cool

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب شکلک ها !!!

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette