لزوم تجدید نظر در تیزرهای بازرگانی

چهارراهی شلوغ و مملو از خودرو. خانواده ای در حال رفتن به یک مرکز فروش وسایل منزل. ترافیک امانشان را بریده است. چشم پدر خانواده به تابلوی راهنمایی می افتد که جهت رسیدن به این مرکز خرید را نشان می دهد. ظاهرا همه مردم می خواهند خود را به آنجا برسانند. پدر از خودرو پائین می پرد و جهت تابلوی راهنما را تغییر می دهد. حالا همه به اشتباه وارد خیابانی دیگر می شوند و راه برای این خانواده متقلب باز می شود!

این ماجرای یک تیزر تلویزیونی است که مدتی است از تلویزیون پخش می شود. به راستی کسانی که این تیزر را تولید کرده اند و کسانی که مبادرت به پخش آن می کنند در چه فضای اخلاقی سیر می کنند. در حالی که کلیت این آگهی تبلیغاتی، مروج تقلب، کلاهبرداری و زیر پا گذاردن حق مردم است. از سوی دیگر پدر خانواده در حضور سایر اعضای خانواده اش مبادرت به این عمل غیر اخلاقی کرده و خوشحال و سرخوش، به این فعل خود نیز افتخار می کند! این در حالی است که تلویزیون در سایر برنامه های مناسبتی و غیر مناسبتی خود مدام از اخلاق و رعایت حقوق دیگران سخن می گوید و والدین را به رعایت اصول اخلاقی در برابر فرزندانشان توصیه می کند.

تمام این ها در جایی به وقوع می پیوندد که قرار بود به مثابه دانشگاه جامعه باشد و مبادرت به ترویج اخلاق و منش های ناب انسانی کند. نگاه کنیم به تیزری دیگر که آن نیز از سجایای اخلاقی بی بهره است. همان تیزر لوس و بی مزه ای که با استفاده از چهره های لورل و هاردی ساخته شده است. هاردی از راه می رسد و در عملی غیر محترمانه و خشونت آمیز، قوطی رب گوجه فرنگی را از دست لورل می رباید تا خود اس ام اس جایزه ویژه را ارسال کند!

به راستی آگهی های تبلیغاتی که از ضریب نفوذ و تاثیر بالایی برخوردارند، بر مبنای چه انگاره ها و اصولی تولید و پخش می شوند. آیا صدا و سیما به تاثیر مخرب چنین تیزرهای غیر اخلاقی توجه کرده و می کند؟! یا تنها به دنبال کسب منافع و سود بیشتر است؟! بدین ترتیب به نظر می رسد تلویزیون و سازمان آگهی های آن باید در نوع نگاه و جذب سفارش دهندگان آگهی های تبلیغاتی، تجدید نظری جدی به خرج دهد.

نویسنده نوشته: محمدرضا سربیون

2 thoughts on “لزوم تجدید نظر در تیزرهای بازرگانی

  فرزانه

  (آذر ۵, ۱۳۹۲ - ۲۱:۳۳)

  هر کس جواب منو بده بهش یه شارژ ۲۰۰۰تومنی میدم چه مسابقه ای بود که مربوط به برنامه ی صبحگاهی میشد عکس از همسران خود در حال کاربگیرید و بفرستید

   محمدرضا سربیون

   (دی ۱۳, ۱۳۹۲ - ۱۹:۳۱)

   اگه اشتباه نکنم ، برنامه ” حرف حساب ” هستش !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب شکلک ها !!!

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette