سقوط بی‌سابقه ارزش «یوآن» اقتصاد جهانی را در نگرانی فرو برده است

در پی اقدام بانک مرکزی چین در کاهش ارزش برابری «یوآن» در مقابل سایر ارزهای معتبر بین‌المللی در روز چهارشنبه ۲۱ مرداد ماه ( ۱۲اگوست)، ارزش سهام و نرخ برابری ارزهای اقتصادهای نوظهور در بازارهای آسیایی طی روز جاری بشدت سقوط کردند. این روند سرمایه‌گذاران را وادار نمود تا به منظور حفاظت ارزش دارایی های خود، به اوراق قرضه دولتی روی آورند.

روز چهارشنبه بانک مرکزی چین در اقدامی غیرمنتظره که موجب شگفتی کارشناسان بازارهای ارزی گردید، نرخ میانه برابری یوآن در مقابل سایر ارزهای معتبر جهانی را به میزانی کمتر از نرخ برابری آن در پایان معاملات روز سه شنبه، کاهش داد. این درحالیست که دولت ارزش واحد پول این کشور را تا کنون ۲ درصد کاهش داده بود.

بانک مرکزی چین این اقدام را تحت عنوان «اصلاحات بازار آزاد» اجرا کرده است اما کارشناسان احتمال می‌دهند که این آغازی باشد بر سیر نزولی ارزش برابری یوآن در راستای افزایش توان رقابتی صادرات که از سوی دولت حمایت می‌شود.

کاهش شدید و ۴ درصدی ارزش یوآن طی دو روز گذشته ضربه شدیدی بر بازارسهام پرمخاطره وارد ساخته و موجب هجوم سهامداران به فروش دارایی‌های خود در بخش اوراق قرضه، ارز و کالایی در سراسر جهان گردیده به نحوی که اکنون مدیران سرمایه بشدت نگران بروز «جنگ ارزی» هستند که می ‌تواند اقتصاد جهان را با مخاطره روبرو سازد.

در روز چهارشنبه شاخص آسیا-پاسیفیک MSCI (در خارج از ژاپن) با ۱٫۷ درصد کاهش به پایینترین سطح خود طی دو سال گذشته کاهش یافت. بازار سهام در سراسر آسیا ، از سنگاپور تا استرالیا ، در اولین ساعات معاملات شاهد روند نزولی اکثر شاخصهای قیمت بود.

یکی از مدیران ارشد مؤسسه مالی «شرودر» در سنگاپور در این خصوص می‌گوید: «اقدام بانک مرکزی چین ضربه شدیدی به دارایی‌های پر مخاطره نظیر اوراق قرضه و کالاها وارد خواهد ساخت. گرچه هنوز زود است که قضاوت کنیم که آی این یک اقدام پایدار و مستمر در جهت کاهش ارزش برابری یوآن است ، اما این احتمال وجود دارد که سایر بانکهای مرکزی نیز مجبود شوند اقدام مشابه‌ای به عمل آورند که در این صورت شاهد کاهش یافتن ارزش برابری ارزها در کشورهای موسوم به «اقتصادهای نوظهور» خواهیم بود.»

این تحولات موجب گردید تا در نتیجه افزایش نگرانی نسبت به وضعیت آینده اقتصاد جهانی، در بازار «وال استریت» شاخص «داوجونز» ۱٫۲ درصد و شاخص S&P500 نیز ۱ درصد کاهش یابند. این نگرانی‌ها در بین شرکتهایی که رابطه اقتصادی گسترده‌تری با چین دارند بیشتر احساس می‌شود.

بسیاری از شرکتهای غربی هم اکنون از کاهش فروش خود در چین خبر داده و انتظار می‌رود ارزش سهام شرکتهای غربی، از خودروسازان آلمانی گرفته تا تولیدکنندگام کالاهای لوکس ، تحت فشار نزولی قرار گیرند.

سرمایه‌گذارانی که دارایی‌های خود را در بخش کالایی سرمایه‌گذاری کرده‌اند اکنون نگران آن هستند که طولانی شدن روند کاهش ارزش یوآن منجر به بروز فشار تورمی منفی شود. هم اکنون شاخص کالایی CBR رویترز موسوم به TRJCRB در پایینترین سطح از سال ۲۰۰۳ تاکنون قرار دارد.

در اولین ساعات روز چهارشنبه قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا نسبت به روز گذشته تا ۴% کاهش یافت گرچه در طی معاملات این روند ۱٫۱ درصد بهبود یافته و قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا ۴۳٫۵۷ دلار مورد معامله قرار گرفت.

همچنین در روز سه شنبه، نگرانی‌ها نسبت به آینده اقتصاد چین، که بزرگترین مصرفکننده فلزات در جهان بشمار می‌آید، منجر به کاهش قیمت جهانی «آلومینیوم» و «مس» به پایینترین سطح خود طی شش سال گذشته گردید.

قیمت مس پس از آنکه طی شب با کاهش روبرو شد، در روز سه شنبه بخشی از این کاهش را جبران نموده و در معاملات سه ماهه بورس فلزات لندن LME، به هر تن ۵۱۵۹ دلار رسید.

نویسنده نوشته: محمدرضا سربیون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب شکلک ها !!!

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette