درسی که باید از تراژدی یاهو گرفت

همه کسانی که در اولین روزهای اینترنت در ایران پا به پای رایانه ها بوده اند، یاهو را یکی از اصلی ترین و اصیل ترین ابزارهای کار خود در آن روزها به یاد می آورند؛ پلتفرمی که بسیاری از کاربران در سراسر دنیا اینترنت را با آن شناخته اند، ولی این روزها حال خوشی ندارد و به تدریج گویا یک تراژدی غم انگیز در انتظار آن است.
 هفته گذشته پورتال رسمی یاهو در اینترنت اعلام کرد، قراردادی تجاری در راستای تبلیغاتی اینترنتی بر روی موتور جستجو را با شرکت مادر گوگل یعنی آلفابت به امضا رسانده است.
همچنین اعلام شد که درآمد فصل گذشته یاهو بسیار پایین تر از آن چیزی است که پیش از این در تحلیل ها به آن اشاره شده بود که خود این امر، پرسش های بسیاری را در مورد مدیریت «ماریسا مایر» مدیر عامل فعلی یاهو برمی انگیزد.
دو دهه قبل، یاهو پیشروترین پلتفرم در عرصه اینترنت و موتور جستجو در مقامی قرار داشت که می توانست یک شبه گوگل تازه پا را خریداری کند؛ اما بعد از یک سقوط مداوم در یک دهه بعدی، در سال ۲۰۰۸ یاهو به جایی رسیده بود که مایکروسافت با ۴۵ میلیارد دلار پیشنهاد خرید آن را داد.
در حال حاضر وضعیت از این هم بدتر است و ارزش یاهو به کمی بیش از ۲۹ میلیارد دلار می رسد و نکته جالب اینکه این ارزش به هیچ وجه ناشی از تجارت اصلی یاهو ـ که البته در آن به شدت سقوط کرده است ـ نیست. ۵٫۵ میلیارد ارزش نقدی به علاوه ۲۲٫۶ میلیارد ناشی از سهام Alibaba در چین و حساب های Yahoo Japan به ارزش ۲٫۳ میلیارد دلار مجموع دارایی های یاهو را تشکیل میدهند.
یاهو این روزها بیش از همه به خاطر هویت و شخصیت مدیر عامل چالشی فعلی خود یا به خاطر ابداعات عجیب و غریب و اغلب سر هم بندی شده – همچون روشی جدید برای ورود به حساب کاربری ایمیل بدون نیاز به گذرواژه – در صدر اخبار قرار می گیرد.
یاهو به سادگی می توانست به یک گوگل، فیسبوک یا توییتر تبدیل شود اگر قدم صحیح را برداشته بود؛ اما در حال حاضر این شرکت همه دارایی های معنوی خود را در موتور جستجو، کما بیش در حوزه ایمیل و به ویژه در حوزه شبکه های اجتماعی و ارتباطی از دست داده است. این همه یک درس را در پی دارد: این ایده های بزرگ هستند که مشکلات بزرگ را حل می کنند و نه وصله و پینه های عجیب.
مایر البته در حال حاضر در تلاش برای دست و پا کردن یک معجزه در حوزه موبایل ویدئو و سایر حوزه های در حال ظهور در عرصه تکنولوژی است اما همانند آنچه هفته قبل یاهو اعلام کرد، همه اینها نتوانسته است کاری برای این شرکت از پیش ببرد. هر آنچه یاهو در تلاش برای قدم گذاشتن در آن است پیش از این از سوی سایر شرکت ها پیموده شده است.
البته هنوز یاهو جایگاه سوم را به عنوان بزرگترین پتلفرم وب در ایالات متحده بعد از گوگل و فیسبوک داراست اما واقعا به یک معجزه نیازمند است، زیرا ماریسا مایر هنوز به تکنولوژی فکر می کند و نه به مخاطبان و یاهو از روش و منش دو دهه قبل خود به شدت فاصله گرفته است.
منبع: تابناک

نویسنده نوشته: محمدرضا سربیون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب شکلک ها !!!

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette