درسهای تاریخ برای مدیران کسب ‌و کار

هنری هشتمهنری هشتم قریب به نیم قرن و در سده شانزدهم میلادی بر انگلستان حکومت کرد. هنری هشتم نخستین پادشاه انگلیسی است که تحت نفوذ رنسانس پرورش یافت. او مردی هنرمند، ادیب، موسیقی‌دان و فاضل بود. هنری شخصیتی عجیب و ناشناخته در تاریخ جهان دارد. به تازگی نتایج یافته‌های باستان‌شناسان زیستی نشان می‌دهد که او مبتلا به نوعی بیماری خونی بوده و احتمالاً برخی رفتارهای عجیب او از جمله اعدام برخی همسران خود به جرم نازایی به واسطه‌ی همین بیماری بوده است. روایت زندگی پرفراز و نشیب هنری هشتم در سریالی به نام Tudors به تصویر کشیده شده است. هنری در ۱۲ سالگی به تخت نشست و توانست با اعلام استقلال از کلیسای رم، انقلابی تاریخی و هنری را پی‌ریزی کند. به هر ترتیب هنری هشتم صرف نظر از اشتباهات تاریخی‌اش، رهبری کارآزموده و مدیری توانمند در حکومت‌داری بود که برخی دیدگاههای او امروز در دانشگاه‌های کسب‌و کار غرب تدریس می‌شوند. در ادامه، تعدادی از آموزه‌های او برای مدیران معاصر را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

۱-  یک تیم کارآمد بسازید
هنری چندان پادشاه خودکامه‌ای نبود و می‌کوشید تا از نظرات سایرین بویژه وزیر اعظم خود، کاردینال توماس ولسی، مشورت بگیرد و از تجارب او بیاموزد. او در حکومتداری از نظر سیاسیون، مذهبیون، هنرمندان،… بهره می‌گرفت و چندصدایی را در قلمروی تحت سیطره خود حاکم کرده بود. شورای رهبری انگلستان متشکل از دست‌کم سه فرد معتمد و خوش‌فکر بود که هر یک در زمینه‌ای سررشته داشتند و موجب شدند تا هنری هشتم بتواند زودتر قله‌های پیشرفت را فتح کند. البته هنری همچون دیگر سلاطین، قدردان افراد شایسته نبود و پس از رسیدن به اهداف خود، آنها را حذف می‌کرد.
تیم‌ها باید متشکل از افراد دارای مهارتهای مکمل و هدف واحد باشند. رهیافت واحد موجب می‌شود تا اعضای تیم نسبت به پیشرفت گروهی متعهد بوده و پاسخگو باشند. تیم‌های کارآمد ضمن افزایش رضایت شغلی، تعهد بیشتری داشته و ارتباطات گسترده‌تر و بهره‌ور‌تری با دیگر اعضای خانواده کاری دارند و می‌توانند تصمیماتی کاراتر اتخاذ کنند و موجب بهبود کیفیت، و افزایش سودآوری و کاهش هزینه‌های عملیاتی شوند.
تاریخ حکمرانان بسیاری را به خود دیده است. اما به گواه تاریخ، آن دسته‌ای از فرمانروایان از محبوبیت و مقبولیت لازم برخوردار بودند که خرد جمعی را در فرآیندهای کشورداری حاکم کرده باشند. کریم‌خان زند، بنیان‌گذار دودمان زندیه، نمونه‌ای از این حکمرانان است که با وجود حکومت بر قلمرویی وسیع از تاجگذاری خودداری و خود را وکیل الرعایا نامید. در دوران پادشاهی او، ایران در آرامش به سر می‌برد. او دستاوردهای بزرگی برای کشور به یادگار گذاشت که آثار برخی از آنها در شهر شیراز به عنوان پایتخت زندیه مشهود است.

۲- محیطی الهام بخش و پرجاذبه برای کار و فعالیت ایجاد کنیم
دربار هنری هشتم شامل بیش از هزار نفر می‌شد. هنری التزام خاصی به تدارک فضاهای مناسب برای کشورداری بود و فضای کاری درباریان را به شکلی آراسته و منظم و پرانرژی درآورده بود. هنری هشتم در طول مدت سلطنت خود، بارها کاخ خود را تعویض کرد. محققان علوم تاریخی، مسائل بهداشتی را دلیل اصلی این جابجایی‌ها می‌دانند. او در مدت حکومت خود بیش از ۵۵ کاخ باشکوه ساخت، که هر یک نمادی بی‌بدیل از فضاهای کاری و تفریحی به شمار می‌روند. آنچه بیش از هر چیز در معماری و چیدمان این کاخها به چشم می‌خورد، تلاش معماران هنری هشتم در جهت ایجاد فضایی متعادل برای زندگی شخصی و حرفه‌ای درباریان است. اقدامات هنری هشتم قابل مقایسه با فعالیت‌های شرکت‌های مدرن‌گرایی نظیر گوگل است که کار و سرگرمی را به هم پیوند داده‌اند و توانسته‌اند شادی بهره‌ور را بر فضاهای کاری خود حاکم کنند. قطع مسلم، برابر یافته‌های تحقیقات پرشمار؛ کارکنان شاد، بهره‌ورترند. شادی و شادکامی هم‌اینک در زمره تازه‌ترین موضوعاتی است که دانشگاه هاروارد آن را برای توسعه کسب‌وکار مطالعه می‌کند.

۳- یک دانشجوی فوق‌العاده باشیم و از قدرت مشاوره غافل نشویم
هنری هشتم به چند زبان مسلط بود و از علوم مختلف سررشته داشت. او از همان آغاز جوانی علاقه‌ای خاص به آموزش داشت و از محضر اساتید بنام آن زمان از جمله توماس مور و اراسموس بهره برد. توانایی‌های ذهنی هنری هشتم از همان کودکی زبانزد بود، به گونه‌ای که در کودکی به تخت نشست. او دستی بر قلم داشت و کتابهایی را به رشته تحریر درآورد، به گونه‌ای که از جانب پاپ ملقب به “مدافع ایمان” شد.
در واقع، آموزش پرسودترین نوع سرمایه‌گذاری است که هر انسانی قادر به انجام آن است و به علاوه آینده بشر در گرو آموختن مستمر است. به عبارت دیگر آموزش را می‌توان تنها سلاح رقابتی بشر دانست. هنری هشتم به علاوه تأکید بسیاری بر حمایت از آموزش زیردستان خود داشت و حتی دختران خود را به گونه‌ای پرورش داد که بتوانند سلطه خود را بر قلمرو انگلستان حفظ کنند. ملکه الیزابت یکم، دختر هنری هشتم، نیز به پیروی از پدر خود و با تکیه بر مشاورینی قابل اعتماد به رهبری ویلیام سیسل حکومت را به دست گرفت.  سلطنت الیزابت به عنوان “عصر الیزابت” یا “عصر طلایی” شناخته می‌شود، که شهرت آن به واسطه‌ی شکوفایی هنرهای نمایشی و ظهور افراد پرآوازه‌ای چون شکسپیر است.

۴- روی تصویر ذهنی خود سرمایه‌گذاری کنیم
با گذشت ۵۰۰ سال از مرگ هنری هشتم، وی همچنان شخصیتی برجسته در تاریخ است. از ویژگی‌های ظاهری خاص تا خصوصیات اخلاقی متمایز هنری هشتم موجب شد تا او در تاریخ جاودان شود. هنری مردی ورزشکار و قوی‌بنیه بود که گاه رفتارهای عجیبی از خود به نمایش می‌گذاشت. کردار متفاوت هنری هشتم از او پادشاهی مرموز و مورد توجه ساخته است. هنری هشتم به علاوه از کمک هنرمندان برای ارتقای برند خود بهره می‌برد. به طور مثال او سالها با نقاشی زبردست به نام هانس هولبین تعامل می‌کرد که آثار فاخر او از هنری هشتم تا به امروز نیز باقی مانده‌اند و نمایانگر هویت بصری قدرتمند هنری هستند. هنری هشتم امروز تحت عنوان یک برند قدرتمند، قاطع، مرموز، جسور، و اهل فرهنگ و هنر و البته پادشاهی چند همسره شناخته می‌شود، داستان زندگی او بقدری قابل توجه است که توجه بسیاری از فیلم‌سازان را نیز به خود جلب کرده است و از حیات سیاسی او سریالها و فیلمهای زیادی ساخته‌اند.

۵- رقیب را بشناسیم
سیاست خارجی هنری هشتم متمرکز بر اروپای غربی بود که حوزه‌های قدرت را در فرانسه و اسپانیا مستقر می‌کرد. هنری همواره در آرزوی فتح فرانسه و الحاق شرق به غرب اروپا بود و به نظرش می‌رسید که این رخداد موجب منفعت دوجانبه برای کرانه غربی و شرقی اروپا خواهد شد. البته او در تکمیل این نقشه ناکام ماند و به همین دلیل از در دوستی با پادشاه فرانسه، فرانسیس اول، وارد تعامل شد. او اهتمام خاصی به رصد فعالیتهای رقبای خود در مراکز حکومت دیگر کشورها داشت و همواره پادشاهان اروپا را زیرنظر می‌گرفت. اتحادها و پیمانهای استراتژیک هنری هشتم با دیگر ممالک، در نهایت موجب تثبیت جایگاه او و حکومت قریب به ۵۰ ساله هنری شد.
بسیاری از صاحب‌نظران در خصوص هنری هشتم نظراتی را بیان داشته‌اند که گاه این باورها در تضاد با یکدیگر قرار دارند. به گونه‌ای که چارلز دیکنز او را خائن به انگلستان می‌نامد و در مقابل، از نظر بسیاری ، او مردی خردمند و یکی از فرمانروایان باشکوه عصر خویش بوده است. صرف‌نظر از موضوعات تاریخی، آنچه مسلم است، هنری هشتم پس از بدست گرفتن قدرت، اقدامات ساختاری و اصلاحی بسیاری را آغاز کرد. او به خوبی نقاط ضعف انگلستان را می‌دانست و توانست آنها را به نقطه قوت پادشاهی بریتانیا تبدیل کند. او فردی بسیار مصمم و قاطع بود و تصمیمات خود را عملی می‌ساخت. هرچند که گاه به ورطه‌ی خودکامگی فرو می‌رفت. هنری تصمیمات جسورانه‌ای را در طول حیات خود اتخاذ کرد و در بسیاری از موارد پیشگام و جزو نخستین‌ها بود.
او راه خود را از کلیسای مقتدر رم جدا کرد و برای اولین بار دستور داد تا انجیل به زبان انگلیسی ترجمه شود. او هوش هنری بسیار بالایی داشت و مقدمات ورود انگلیس به عصر شکوفابی علم و هنر را فراهم کرد. سرگذشت هنری هشتم، نشانگر اهمیت مدیریت در یک سازمان است.
مدیریت از دیرباز در فعالیت‌های بشر وجود داشته، اما هیچ‌گاه اهمیت آن مثل امروز نبوده است. انسان برای جامه عمل پوشاندن به اهداف خود و انجام فعالیتهایش باید عوامل زیادی را به کار ببندد، اما وجود هماهنگی بین این عوامل است که آدمی را به سمت دستیابی به اهدافش سوق می‌دهد. افزون بر این، هماهنگی و ایجاد یکپارچگی جز با مدیریتی صحیح حاصل نمی‌شود. بشر پس از گذراندن عصر شکار، عصر کشاورزی، عصر صنعتی، و عصر فراصنعتی، وارد عصر فرزانگی و خردورزی شد و هرچند مدیریت علمی نوظهور نیست و قدمتی به اندازه قدمت انسان دارد، اما نمود آن در عصر خرد بارزتر است.

نویسنده نوشته: محمدرضا سربیون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب شکلک ها !!!

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette