دختر ایرانی یاسمین مقبلی فضانورد جدید ناسا

دختر ایرانی یاسمین مقبلی فضانورد جدید ناسا

دختر ایرانی یاسمین مقبلی فضانورد جدید ناسا 

چندی قبل 12 فضا نورد اخیر را از میان تعداد زیادی از درخواست کنندگان گزینه کرد که در بین انها یک زن ایرانی حضور دارد. روز هفتم ژوئن مصادف با ۱۷ خرداد ماه، سازمان ملی هوانوردی و فضایی ایالات امریکا «ناسا»، نام ۱۲ نفر از متقاضیان برای شرکت در دوره فضانوردی دو ساله ناسا را بعنوان برگزیدگان اعلام کرد

 

که از میان بیش از ۱۸ هزار نفر گزینه شده اند. یکی از این منتخبین، یاسمین مقبلی هست که با داشتن کارنامه‌ اي درخشان اینک شانس پرواز به فضا را دارد.بدون شک شنیدن نام یک ایرانی تبار در لیست هاي بین المللی در عرصه هاي مختلف برای تعداد زیادی از مردم کشور دلچسب و خوشایند هست. اما متاسفانه چنین خبر خوبی در هفته قبل در اوج حمله تروریستی گروه تروریستی داعش به استان مورد غفلت رسانه ها قرار گرفت و از قلم افتاد.

اما بر زمینه گزارش وب ناسا در روز چهارشنبه هفته پیش، این سازمان به منظور تربیت نسل تازه اي از فضانوردان، نام ۱۲ کارآموز اخیر خود راکه از میان ۱۸۳۰۰ نفر که طی یک سال قبل برای این دوره ثبت نام کرده بودند، معرفی نمود که همانگونه که در بالا اشاره کردیم، یکی از انها یاسمین مقبلی هست. افزون بر وی، برگزیده ها شامل چهار زن و هفت مرد میباشند.

یاسمین مقبلی‌، در شهر «باد ناوهایم» واقع در کشور کشور آلمان متولد و در شهر بالدوین در ایالت نیویورک ایالات امریکا بزرگ شده هست. والدین او به نام هاي «فرشته» و «کامی» ساکن فلوریدا میباشند و او یک برادر بزرگتر از خود دارد که در ایالت پنسیلوانیای کشور آمریکا زندگی می‌ کند.

کارآموز اخیر و ایرانی تبار ناسا، فارغ التحصیل رشته مهندسی هوافضا از دانشگاه بسیار مشهور «ام‌آی‌تی» هست. همین طور، او از مدرسه بینظیر نیروی دریایی در ایالت کالیفرنیا مدرک کارشناسی ارشد در رشته هوافضا دریافت کرده هست.

یاسمین مقبلی با ۳۳ سال سن، دارای ۴ نشان تقدیر نیروی هوایی، نیروی دریایی و سپاه تفنگداران، ۳ نشان کارآیی و موفقیت نیروی دریایی و سپاه تفنگداران و چندین تقدیرنامه هست.

او همین طور از فارغ‌ التحصیلان ممتاز دوره خود در مدرسه خلبانی بوده و به گفته ناسا بیش از یکهزار و ۶۰۰ پرواز و ۱۵۰ ساعت مأموریت‌ هاي مبارزه‌ اي در کارنامه پرافتخار خود به ثبت رسانده هست.

لازم به یادآوری هست که دوره آموزشی فضانوردی ناسا در اواخر تابستان امسال آغاز خواهد شد و یاسمین مقبلی و ۱۱ کارآموز دیگر، پس از پایان این دوره دو ساله، تا زمان اعزام به فضا، به انجام وظایف فنی در دفتر فضانوردی مشغول خواهند شد.

بد نیست بدانید که ناسا از سال ۱۹۵۹ تا کنون ۲۲ دوره آموزشی برگزار کرده هست. در حال حاضر ۴۴ فضانورد در خدمت این سازمان میباشند. به گفته این سازمان، شمار تقاضاها برای شرکت در دوره آموزشی فضانوردی ۲۰۱۷ بی‌ سابقه بوده هست. برای این دوره ۱۸ هزار نفر تقاضا داده بودند که نسبت به آخرین دوره در سال ۲۰۱۱ شمار متقاضی‌ ها بیش از سه برابر بوده هست.

اعضای برگزیده دوره آموزشی ۲۰۱۷ بین ۲۹ تا ۴۲ سال دارند.

هدف از آموزش این کارآموزان این هست که ناسا قصد دارد در سال ۲۰۲۱ قدرتمندترین موشک تاریخ را به فضا پرتاب کند. این موشک موسوم به «سامانه پرتاب فضایی» «SLS»، قرار هست فضانوردان آمریکایی را به ماه ببرد.طبق برنامه ریزی سازمان هوایی و فضایی ایالات امریکا، موشک یاد شده برای اولین بار به صورت بدون سرنشین در سال ۲۰۱۸ آزمایش خواهد شد و سپس سه سال بعد دو فضانورد آمریکایی با آن به ماه فرستاده خواهند شد.

این موشک کپسول فضایی «اوریون» را با خود حمل میکند که ناسا برای پروازهای فضایی به ماه و مریخ با بودجه ۲۳ میلیارد دلاری طراحی کرده هست. اوریون می تواند حداکثر شش فضانورد را در خود جای دهد. در سال ۲۰۱۴ اوریون اولین پرواز آزمایشی بدون سرنشین خود را با موفقیت پشت سر گذاشت.

 

در آخر هم اشاره کنیم که یاسمین مقبلی‌ در ایران متولد نشده و گفته میشود که والدین وی نیز تابعیت ایرانی خود را حفظ نکرده اند. بنابراین نمی‌توان او را با «انوشه انصاری»، اولین ایرانی فضانورد، اولین زن گردشگر فضایی، اولین زن مسلمان فضانورد و چهارمین نفری که هزینه فضایی خود را پرداخت کرده هست، مقایسه کرد. اما در نهایت ایرانی تبار هست و این افتخاری بزرگ برای کشورمون محسوب میشود.

 

 

دختر ایرانی یاسمین مقبلی فضانورد جدید ناسا