بهترین استفاده های سرکه را بدانیم

بهترین استفاده های سرکه را بدانیم

بهترین استفاده های سرکه را بدانیم 

ماده ای است همه کاره که در همه خانه ها هست و استفاده های بسیاری هم دارد. از ضدعفونی کردن گرفته تا طعم دهنده غذاها. با دیدن سرکه اولین چیزی که به ذهنتان می رسد یک سالاد خوشمزه و دلچسب است. اما کاربردهای سرکه بیشتر از این است. سرکه نه تنها می تواند جای شوینده های قوی را بگیرد بلکه برای زیبایی هم مورد استفاده قرار می گیرد.

 

سرکه سفید

سرکه سفید یکی از محصولاتی است که باید در هر خانه ای وجود داشته باشد. سرکه سفید نه تنها برای آشپزخانه مفید است بلکه به درد زیبایی و شویندگی هم می خورد.

 

سرکه علف های هرز را از بین می برد

با سرکه سفید می توان علف های هرز را به راحتی از بین برد. برای این کار فقط کافی است کمی سرکه روی علف های هرز بپاشید.

موها را نرم و ابریشمی نگه می دارد

برای این که موهای نرم و ابریشمی داشته باشید سرکه و آب را با هم مخلوط کنید (یک سوم مخلوط سرکه باشد و دو سوم آن آب) روی تمام موها اسپری کنید و بعد از ۱۰ دقیقه بشوئید.

 

بوی سیگار را از بین می برد

برای از بین بردن بوی سیگار مقداری سرکه داخل ظرفی بریزید و آن را در مکانی که می خواهید بوی سیگار خنثی شود قرار دهید.

دوام لاک را بالا می برد

قبل از این که لاک بزنید ناخن ها را به مدت ۱۰ دقیقه داخل سرکه قرار دهید. سپس متوجه می شوید که لاک ها مدت زمان بیشتری روی ناخن ثابت می مانند.

وان حمام را تمیز و براق می کند

سرکه خاصیت پاک کننده و آنتی باکتریال دارد. مخلوطی از سرکه و آب (یک سوم سرکه و دوسوم آب) درست کنید و روی قسمت هایی که می خواهید تمیز کنید بپاشید. سطح مورد نظر به قدری تمیز می شود که تا کنون ندیده بودید.

 

لکه های کف اتاق و روی فرش را از بین می برد

برای از بین بردن لکه های کف اتاق ۱ پیمانه سرکه را با ۲ لیتر آب گرم مخلوط کنید. برای از بین بردن لکه های روی فرش ابتدا روی لکه کمی سرکه بریزید و سپس کمی مایع شستشو. بعد از خشک شدن با برس روی آن بکشید.

 

لکه های عرق را از بین می برد

کمی سرکه روی جای لکه روی لباس بریزید و بگذارید حداقل ۱۰ دقیقه سرکه روی لباس بماند سپس بشوئید.

سرکه سیب

سرکه سیب علاوه بر این که چاشنی خوبی برای سالاد است در رژیم زیبایی هم کاربرد زیادی دارد. برای این که واکنش آلرژیک به آن نشان ندهید بهتر است آن را هنگام استفاده با آب مخلوط کنید. حتما باید شب ها استفاده کنید تا در معرض خورشید قرار نگیرید چون باعث ایجاد لکه روی پوست می شود.

 

لکه های صورت را از بین می برد

سرکه سیب سلول های مرده پوست را از بین می برد و به شما پوستی جوان و شاداب می دهد. یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را در نصف لیوان آب بریزید و با یک پد نخی روی تمام پوست بدن بمالید و بگذارید ۳۰ دقیقه روی پوست بماند.

 

با آکنه ها مبارزه می کند

سرکه سیب چربی اضافی پوست را می گیرد و از التهاب جلوگیری می کند. زخم جوش را از بین می برد، منافذ پوست را باز می کند و به پوست اجازه نفس کشیدن می دهد.

 

به عنوان تونر مصرف می شود

یک قاشق غذاخوری سرکه را با دو فنجان آب مخلوط کنید و پنبه را به آن آغشته کنید. آن را به جز اطراف چشم ها به پوست صورت در حالی که خشک است بمالید. این کار را هر شب قبل از خواب انجام دهید و سعی کنید آن را نشوئید. سرکه ph پوست را متعادل می کند، نا خالصی ها را از بین می برد و جریان خون را تحریک می کند.

شوره سر را درمان می کند

سرکه سیب تاثیر شگفت انگیزی در درمان شوره سر دارد. نصف فنجان سرکه را با نصف فنجان آب مخلوط کنید و روی موها و کف سر اسپری کنید. موها را داخل حوله بپیچید و بگذارید ۱۵ دقیقه در حوله بماند. سپس بشوئید. سرکه را می توانید داخل شامپو هم بریزید.

 

کبودی ها را از بین می برد

یک عدد پنبه تمیز را آغشته به سرکه سیب کنید و مستقیما روی کبودی ها بمالید و بگذارید یک ساعت بماند. خاصیت ضد التهابی سرکه کبودی ها را درمان می کند، جریان خون را تقویت می کند و باعث سرعت فرآیند درمان می شود.

نیش پشه را درمان می کند

خاصیت ضد عفونی، ضد خارش و ضد باکتری دارد سرکه سیب باعث رفع خارش نیش پشه می شود.

 

توصیه هایی در رابطه با استفاده سرکه برای پوست:

هیچوقت سرکه خالص به پوست نمالید سعی کنید همیشه سرکه را با آب مخلوط کنید چون باعث ایجاد حساسیت های آلرژیک در پوست می شود. میزان پیشنهادی یک واحد سرکه و دو واحد آب است.

 

قبل از استفاده از مخلوط سرکه و آب آن را خوب هم بزنید.

 

قبل از این که سرکه را برای پوست استفاده کنید کمی آن را چک کنید تا مطمئن شوید که پوست تان به سرکه حساسیت ندارد. برای این کار کمی سرکه روی پوست دست بمالید و صبر کنید اگر هیچ اتفاقی نیفتاد روی صورت استفاده کنید.

 

وقتی برای اولین بار سرکه استفاده می کنید حداکثر ۵ دقیقه روی پوست بماند. میتوانید برای مصرف دوم زمان را بیشتر کنید.

 

به خاطر بسپارید که مصرف سرکه برای پوست باید شبانه انجام شود زیرا وقتی در معرض آفتاب قرار بگیرد روی پوست زخم و لک ایجاد می کند.

 

 

بهترین استفاده های سرکه را بدانیم