برند چیست ؟

شاید همه ما بارها و بارها از واژه برند استفاده کرده باشیم و یا در جاهای مختلف کلمه برند را شنیده باشیم و شاید هم این واژه را به صورت نابجا و اشتباه مورد استفاده قرار داده و یا برای ما در جای نادرست و به غلط بکار برده باشند.

یک برند همانطور که مشخص است فقط یک نام نیست، بلکه یک نشانه، نماد و یک الگوی گرافیکی است که نشانگر اهداف، برنامه‌ها و خط مشی‌های سازمان‌هاست.
برندها نام یا نمادهایی هستند که با هدف فروش و معرفی کالاها و خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرند و شکل‌دهنده …

 


برای مطالعه کامل متن به ” ادامه مطلب ” مراجعه نمایید :     

 

شاید همه ما بارها و بارها از واژه برند استفاده کرده باشیم و یا در جاهای مختلف کلمه برند را شنیده باشیم و شاید هم این واژه را به صورت نابجا و اشتباه مورد استفاده قرار داده و یا برای ما در جای نادرست و به غلط بکار برده باشند.
یک برند همانطور که مشخص است فقط یک نام نیست، بلکه یک نشانه، نماد و یک الگوی گرافیکی است که نشانگر اهداف، برنامه‌ها و خط مشی‌های سازمان‌هاست.
برندها نام یا نمادهایی هستند که با هدف فروش و معرفی کالاها و خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرند و شکل‌دهنده ارتباطات و تعاملات بنگاه‌های اقتصادی و مصرف‌کنندگان و جامعه مصرفی می‌باشند.
یک برند تجاری در هنگام تولد و شکل گرفتن می‌تواند باعث موفقیت و یا عدم موفقیت یک کالا یا سازمان و بنگاه اقتصادی گردد، برند قدرتمند و موفق باعث مطرح شدن و توسعه سازمانی می‌گردد و همچنین نمایانگر راه و روش و نوع فعالیت‌های کلان سازمان است.
برندهای برتر می‌توانند احساسات، هیجانات و روح مصرف‌کنندگان را تحت تاثیر قرار دهند و باعث فروش و موفقیت یک کالا شوند که البته حالت برعکس این موضوع نیز صادق است، مصرف‌کنندگان در طول زمان به برندها اعتماد می‌کنند و آن را به دیگران نیز پیشنهاد می‌دهند.
هدف از ایجاد یک برند حتی شاید چیزی فراتر از فروش کالا و عرضه خدمات باشد و گاهی اوقات برند سهم بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد و برای کسب و کار راه حل‌هایی را مطرح می‌نماید و حتی تبدیل به حیثیت و تمامیت یک سازمان شده و باعث جذب نیرو و حفظ سهامداران آن سازمان می‌شود و ارزش آفرینی می‌نماید.
یک تفاوت میان محصول و برند وجود دارد، که در حقیقت محصول چیزی است که در کارخانه تولید می‌گردد و برند موردی است که توسط مصرف‌کنندگان شناسائی و خریداری می‌شود.
نکته قابل توجه اینکه بعد از ایجاد و خلق یک برند این رفتار و چگونگی عمل سازمان است که به موفقیت و یا عدم موفقیت برند می‌انجامد، تمامی عملکردها و فعالیت‌های یک سازمان و نحوه جهت‌گیری آن سازمان می‌تواند به محبوبیت و یا کم رنگ شدن یک برند منجر شود.
در دنیای امروز و با گسترش اطلاع‌رسانی هر حرکت و تصمیم‌گیری سازمان توسط برند آن سازمان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و موفقیت‌ها و شکست‌های سازمان با برند آن سازمان نمایان می‌شود، امروزه برند یا همان نام تجاری سرمایه بسیاری از کسب و کارها محسوب می‌گردد و ارزش و اعتبار نام تجاری یک شرکت چندین برابر ارزش دارایی‌های مشهود و قابل رویت آن است. از سوی دیگر برند یک حرکت ذهنی و روحی است که باید در ذهن مصرف‌کنندگان، خریداران، سهامداران، کارکنان و کاربران قرار گیرد.
برندها دارای ماهیت اجتماعی هستند و آن برندی موفق است که افراد اجتماع نسبت به آن حس تعلق و مالکیت داشته باشند و آن برند را از آن خود بدانند و برای آن برند از همه نظر تلاش نمایند، بسیار دیده شده است که افراد جامعه ناخود آگاه یا برای جلب توجه دیگران تبدیل به بازاریابان رایگان برندها می‌گردند و بدون داشتن منافع مادی اقدام به تبلیغ و مطرح نمودن یک یا چندین برند خاص می‌نمایند. برندها معمولاً از تجربیات، شنیده‌ها، مکان‌ها و موقعیت‌های خاص، شهرها، اسامی افراد و گروه‌ها، سیاست‌های سازمان و تعلقات خاطر به وجود می‌آیند و به بازار عرضه می‌شوند .
بعضی از برند‌های معتبر در دنیای فناوری اطلاعات و چگونگی شکل‌گیری و تولد آنان را با هم بررسی می کنیم:
برند Apple که به معنی سیب است به دلیل علاقه استیو جابز مؤسس و بنیانگذار شرکت اپل، به میوه سیب تبدیل به نام شرکتش گردید و نام شرکت اپل نامگذاری شد، Adobe اسم رودخانه‌ای بود که از پشت منزل مؤسس آن، جان وارناک، عبور می‌کرد، Google (گوگل) در ریاضی نام عدد بزرگی است که تشکیل شده است از عدد یک با صد تا صفر جلوی آن، مؤسسین سایت و موتور جست‌وجوی گوگل برای رسیدن به این تعداد اطلاعات (یعنی یک گوگل اطلاعات) و در حقیقت آینده کاری خود این نام‌گذاری را انجام دادند، Cisco مخفف شده کلمه سان فرانسیسکو است که شرکت در ابتدا در آنجا بنا گردید، HP که توسط دو نفر به‌نام‌های بیل هولت و دیو پاکارد تأسیس شد از نام آنها مشتق شده است. این دو نفر برای اینکه شرکت هولت پاکارد یا پاکارد هولت نامیده شود مجبور به استفاده از روش قدیمی شیر یا خط شدند و نتیجه هولت پاکارد بدست آمد، INTergrated Electronics و Intel از آنجایی که این شرکت از ابتدای تأسیس با هدف و روند کاری ساخت مدارات مجتمع ایجاد شد نام آن را Intel از تلفیق بالا نهادند، SONY از کلمه لاتین Sonus به معنای صدا مشتق شده است، Xerox از آنجا که کلمه Xer در زبان یونانی به معنای خشک است و این برای تکنولوژی کپی کردن خشک در زمانی که اکثرا کپی کردن به روش‌های فتوشیمیایی انجام می‌گرفت فوق‌العاده حائز اهمیت بود نام شرکت را زیراکس به معنی کپی با روش خشک نهادند، Microsoft نیز مخفف کلمات Microcomputer Software است. دلیل نامگذاری شرکت به این اسم آن است که بیل گیتس مؤسس شرکت، آن را با هدف برنامه‌نویسی و توسعه نرم‌افزارهای مایکروکامپیوترها تأسیس کرد و به همین دلیل نام آن را Microsoft نامید.
آنچه که بیش از پیش اهمیت نام‌های تجاری را سبب می‌گردد حرکت جوامع مصرفی به سمت مُدگرایی، ایجاد تمایز و شخصیت از طریق نام‌های تجاری است به طوری‌که این موضوع به عنوان یک بحث جدید علمی و اجتماعی در رشته‌های جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی و روان‌شناسی مورد مطالعه قرار گرفته و دولت‌ها و نظام‌ها را نسبت به خود حساس کرده است.

 

نویسنده نوشته: محمدرضا سربیون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب شکلک ها !!!

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette