ایزو از نگاهی دیگر

طی سالهای اخیر خیلی رایج شده که افراد با تخصصهای مرتبط و غیر مرتبط، شامل مدیران شرکتها، مهندسان و کارشناسان مختلفی که هریک به نوعی با ایزو درگیر بوده اند، از این سیستم ها انتقاد کرده و اثربخشی آنها را زیر سوال ببرند. اینکه این نحوه نگاه چقدر با واقعیت انطباق دارد و اصلا چنین نگاهی از کجا ایجاد شده ، بحث دیگری است…


برای مطالعه کامل متن به ادامه مطلب مراجعه نمایید :


برچسب‌ها: ایزو از نگاهی دیگر, ایزو

طی سالهای اخیر خیلی رایج شده که افراد با تخصصهای مرتبط و غیر مرتبط، شامل مدیران شرکتها، مهندسان و کارشناسان مختلفی که هریک به نوعی با ایزو درگیر بوده اند، از این سیستم ها انتقاد کرده و اثربخشی آنها را زیر سوال ببرند. اینکه این نحوه نگاه چقدر با واقعیت انطباق دارد و اصلا چنین نگاهی از کجا ایجاد شده ، بحث دیگری است…
اما تجربه شخصی من میگوید برای کسانی که قبلا هیچ تصور اولیه ای از مفاهیمی مثل بهبود مستمر، مشتری محوری، دیدگاه فرایندی و غیره، نداشته اند (ولو اینکه از نظر تئوریک هم آشنا بوده باشند)، ایزو تجربه ای خوب و عملی از این مفاهیم در اختیارشان میگذارد.
تصور کنید کسب و کاری را که تاکنون از هیچ کدام از روشهای علمی برای بهبود سیستمش استفاده نکرده و مدیریت شرکت این چیزها را رسما قرتی بازی(!) میداند، حالا برای برآورده کردن الزامات استاندارد و اخذ گواهینامه، مجبور میشوند پروژه های بهبود تعریف کنند، رضایت مشتریان را بسنجند، به شکایاتشان رسیدگی کنند، یک سیستم اولیه منابع انسانی ایجاد کنند، روشها و دستورالعملهای کاری مدون داشته باشند و غیره…..
حقیقت این است که بسیاری از این موارد، جزو حداقلهای هر روش یا تکنیک بهبودند….در نتیجه وقتی ایزو را پیاده سازی میکنید مثل این است که مقدمات بسیاری از این تکنیکها و روشها را فراهم نموده اید.
حتی کاری مثل مستند سازی و ایجاد روشهای کاری مدون، که بسیاری از کارفرمایان اهمیت آن را کم دانسته و بعضی آن را از مصادیق اتلاف وقت بشمار می آورند (که احتمالا فقط در چیزی مثل ایزو پیدا میشود!!!)، امری است که اکثر رویکردهای نوین آن را لازم میدانند ، تا حدی که در ارزیابی بلوغ سازمانی، از آن به عنوان یک آیتم نشان دهنده بلوغ اولیه سازمان یاد میشود.
البته قطعا در پیاده سازی این سیستمها ، ممکن است اتلافهایی هم به وجود بیاید که در بعضی موارد حتی کارایی عملیات را تحت تاثیر قرار دهد، اما این گونه اتلافها اولا قابل رفع میباشند، ثانیا در قیاس با محاسن پیاده سازی این سیستها، اتلافهای فوق قابل اغماض است.
در مورد رفع اتلافها هم واقعیت این است که جلوی بسیاری از این اتلافها را میتوان در همان مرحله تدوین روشها و دستورالعملها گرفت، بدین صورت که از همان اول، باید اولویت را بر حداقل کردن فرمها گذاشت و نگاه در تدوین روش و دستورالعمها (حتی برای بار اول) نگاه اصلاحی و بهبودی باشد. ضمن اینکه، این روشها قرار است در طول سال هم مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد.

خلاصه اینکه به عقیده اینجانب ایزو :
برای شرکتهایی که تاکنون هیچ تجربه ای از روشهای سیستمی نداشته اند، چه برای آنها که به هر دلیلی صرفا میخواهند گواهینامه اش را بگیرند و چه آنها که میخواهند خود را برای پیاده سازی تکنیکها و روشهای پیچیده تر و سطح بالاتر آماده کنند، یک تجربه و پیش نیاز مفید برای مراحل بالاتر تعالی سازمانی است.


به نقل از وبلاگ یک فنجان کافی میکس

برچسب‌ها: ایزو از نگاهی دیگر, ایزو

نویسنده نوشته: محمدرضا سربیون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب شکلک ها !!!

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette